انواع سیستم های گرمایشی ساختمان و موتورخانه

سیستم گرمایشی و موتورخانه

در این نوشتار مدل های مختلف سیستم های گرمایشی را معرفی کرده و مشخصات و کاربرد هر یک را نیز توضیح داده ایم تا با در نظر داشتن نکات اساسی انتخاب تجهیزات حرارتی، تجربه خریدی متناسب با نیاز را داشته باشید.

بررسی انواع سیستم گرمایشی ساختمان و موتورخانه

سیستم گرمایشی ساختمان و موتورخانه را می توان مجموعه ای از دستگاهها و تجهیزات دانست که برای فرایند افزایش دمای محیط در فصول سرد سال و راحتی و آسایش فعالیت های روزمره و زندگی را فراهم می کنند. از جمله این گونه سیستم ها می توان پکیج، رادیاتور، بویلر و دیگ، مشعل، هیتر صنعتی کارگاهی، آبگرمکن، منبع آبگرم و منبع ذخیره و جت هیتر را نام برد که هرکدام دارای نحوه عملکرد متفاوت هستند که برخی از آنها می توانند به صورت مجزا فعالیت کنند مانند پکیج و یا برخی دیگر از آنها که شامل سیستم گرمایشی و موتورخانه می باشند به صورت وابسته به هم باشند مانند سیستم موجود در شوفاژخانه که شامل مشعل، دیگ و بویلر باشد که در صورت نبود و یا ایراد مشکل در هرکدام کلیه سیستم موجود با مشکل مواجه می شود.

پکیج گرمایشی

پکیج یا شوفاژ گرمایشی دستگاهی است که آب گرم مورد نیاز جهت گرم نمودن محیط و آب گرم مصرفی و بهداشتی را تامین می کند و امروزه جایگزین بسیار محبوبی برای موتورخانه های پر مصرف و پرهزینه گردیده است این سری از سیستم گرمایشی و موتورخانه با بهره گیری از جدیدترین مکانیزم ها و قطعات ساخته شده اند و به خوبی جایگاه مناسبی در میان انبوه سیستم های گوناگون در بازار برای خود دست و پا کند.

همچنین می توان گفت پکیج ها با توجه به نیاز مشتری از لحاظ موقعیت نصب و ساختار و شرایط محیط، متراژ ساختمان در انواع دیواری، زمینی و چگالشی توسط برندهای معتبر ساخته می شوند که می توان به مدل هایی نظیر پکیج ایران رادیاتور، بوش ، فرولی ، آریستون ، ایمرگاس ، نوژان ،گلدیران ، تاچی و همچنین یکی از بهترین های پکیج های گرمایشی که با نام و برند پکیج بوتان و با تکنولوژی و فناوری ایتالیا طراحی، تولید و به بازار مصرف عرضه می شود. پکیج های فن دار می توانند بیرون از واحد مسکونی نصب شده و برای چند واحد مسکونی مورد استفاده قرار بگیرند ، اما پکیج های بدون فن تنها قابلیت نصب در داخل واحد مسکونی را دارد.

پکیج گرمایشی

رادیاتور گرمایشی

رادیاتور یکی دیگر از سیستم گرمایشی و موتورخانه در صنعت تاسیسات ساختمان است که بنا به تعریف وسیله ای فلزی یا نیمه فلزی می باشد که به عنوان یک منبع ایجاد حرارت برای محیط بوده و برای گرم کردن فضای مورد نظر استفاده می شود که گرما را از طریق تابش و جابه جایی به هوای داخل منتقل می کند. این گونه سیستم ها که شامل رادیاتورها می شوند دارای طیف وسیعی از جنس مس، آلومینیوم، فولادی، چدنی ساخته شده و در انواع رادیاتورهای آلومینیومی، پانلی، برقی، شیشه ای یا دکوراتیو، قرنیزی و حوله خشک کن که توسط شرکت های مختلف مانند بوتان ، لورچ ، فرولی ، والترو ، سانیکا ، کلاس پن ، تاش ، کرمی ، گرماخیز و ایران رادیاتور و همچنین رادیاتور های برقی میدیا ، سام ، ووکس و شارک تولید می شوند.

هر کدام از این نوع رادیاتورها با داشتن ویژگی ها و طراحی های مختلف دارای موارد استفاده گوناگون هستند. این گونه تاسیسات ساختمان که از آن با نام رادیاتور گرمایشی یاد می شود برای گرم کردن محیط از انتقال گرمای آب داخل مخزن خود استفاده می کند که از طریق پکیج و یا بویلر و موتورخانه به رادیاتور منتقل می شود. که در انواع مختلفی نظیر رادیاتور پانلی ( فولادی )، رادیاتور پره ای ( آلومینیومی) ، رادیاتور قرنیزی و رادیاتور حوله خشک کن می باشند.

رادیاتور گرمایشی

بویلر و دیگ آبگرم

بویلر یا همان دیگ آبگرم از دیگر سیستم گرمایشی و موتورخانه به شمار می آیند، که آن را از جمله تاسیسات وابسته در موتورخانه محسوب می کنند. این سیستم که در واقع یک جز مرتبط با دیگر سیستم ها مانند جت هیتر و سیستم لوله کشی است و در صورت فقدان و یا نقص در هر کدام سیستم تامین دما با مشکل مواجه می شود. نحوه عملکرد این گونه سیستم ها به این شکل است که آب درون آن به نقطه جوش می رسد و آب گرم یا بخار آب تولید می کند سپس بخار تولید شده به سمت توربین های حرارتی هدایت می شوند و بویلر دستگاهی برای تبادل حرارت بین آتش و آب در یک مخزن تحت فشار می باشد و همچنین برای مصارفی همچون گرمایش محیط، تولید برق و آب گرم بکار می رود. بویلر و دیگ در برند های آب بند ، ساحل صنعت ، شوفاژ کار ، ام آی تری ، پاکمن و دابوصنعت تولید و عرضه می شود که هر کدام از این گونه سیستم گرمایشی ساختمان و موتورخانه با کیفیتی مناسب و طراحی و کاربری متفاوت برای موارد گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

بویلر و دیگ آبگرم

مشعل

مشعل را می توان دیگر جز سیستم گرمایشی و موتورخانه دانست که همراه با سایر موارد مانند دیگ و بویلر و منبع آبگرم نسبت به تامین حرارت و آب گرم محیط اقدام می کنند این سیستم که با نام برنر BURNER نیز شناخته می شود برای ایجاد حرارت با سرعت بالا در دیگ کاربرد دارد که برای تولید انرژی از سوخت هایی همچون گاز، گازوئیل، مازوت و یا سایر سوخت ها استفاده می کند و کارکرد این دستگاه به این صورت است که سوخت و هوا با هم ترکیب شده و انرژی گرمایشی تولید میکند. از مهم ترین کاربرد مشعل به عنوان یکی از سیستم هایعمل کننده به موتور احتراق بویلرها در صنعت می باشد.

تقسیم بندی مشعل ها براساس ظرفیت حرارتی، سوخت و نوع مصرفی می باشند. از قطعات مشعل می توان فیلتر سوخت (گازسوز)، شیر برقی، پرشر سوئیچ گازی، پرشر سوئیچ هوا، فن و الکتروموتور، سیستم جرقه زنی، یون کنترل شعله مشعل، رله کنترل و دمپر تنظیم هوا را نام برد. کنترل میزان و زمان هر یک از فرآیند های مشعل توسط کنترل کننده ها انجام می شود. همچنین این عضو از سیستم گرمایشی و موتورخانه از دیدگاه نوع سوخت به صورت مشعل گازسوز، مشعل گازوئیلی، مشعل مازوت سوز، مشعل دوگانه سوز (دو سوخته) و مشعل سه گانه سوز (سه سوخته) در برندهای مختلف از قبیل مشعل ایران رادیاتور ، گرم ایران ، اتمسفر ، آب بند ، کاوه ، پارس ، ری و آلزان تولید و روانه بازار  می شود.

مشعل

هیتر و کوره هوای گرم

هیتر و کوره هوای گرم از دیگر سیستم گرمایشی و موتورخانه ساختمان می باشند که با نام های بخاری صنعتی، بخاری فن دار و هیتر فن دار نیز شناخته می شوند. در واقع این وسیله گرمای مورد نیاز برای فضاهای بزرگ را تامین می کندکه حرارت ایجاد شده از هیتر ها با استفاده از فن به محیط بیرون انتقال داده می شود و دمای ایجاد شده به واسطه این سیستم 20 تا 30 برابر بخاری معمولی می باشد. همچنین کوره هوای گرم را می توان یک هیتر با ابعاد بزرگتر و با حجم تامین حرارت بیشتر دانست که با داشتن مکانیزم های حرارتی گوناگون و راندمان بالاتر برای مصارف متفاوتی نسبت به هیتر استفاده می شود. این گونه سیستم ها دارای کنترل ایمنی هوشمند سوخت و اکسیژن هستند که مانع مصرف بیش از حد انرژی و همچنین سوخت ناقص اکسیژن و متعاقبا ایجاد خطر می شوند و در واقع می توان این توانایی ها را از مزایای هیترها و کوره هوای گرم، نسبت به سیستم های تامین گرمایش قدیمی می باشد.

این دستگاه ها هیچ دودی از خود به فضا متصاعد نمی کنند و عملا سازگار با اصول زیست محیطی می باشد و با رعایت اصول استاندارد گوناگون امکان ایجاد محیطی با دمای مناسب را در حجم بسیار زیاد امکان پذیر کرده است. در واقع همانطور که میدانید زمانی که بین دو جسم اختلاف دما وجود داشته باشد، انتقال حرارت از جسمی به جسمی دیگر انجام می شود و هیتر های صنعتی از یک یا ترکیبی از سه روش انتقال حرارت یعنی رسانش ، همرفت و تابش برای انتقال گرما استفاده می کنند. این گونه سیستم گرمایشی و موتورخانه در برند های انرژی ، میدیا ، آذرتهویه ، شوانگ و گرماتاب موجود می باشد که در طرح ها و برند های مختلف تولید و روانه بازار می شود که برای موارد گوناگون از جمله شرکت های صنعتی، مراکز تجاری و تولیدی مورد بهره برداری و استفاده قرار می گیرد.

هیتر و کوره هوای گرم

آبگرمکن

آبگرمکن به مانند پکیج یک سیستم مجزاء می باشد که آنرا نیز می توان از جمله سیستم گرمایشی و موتورخانه ساختمان به حساب آورد این وسیله که برای تامین آب گرم مورد نیاز برای واحد مسکونی به صورت مجزا مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از تجهیزات که یکی از پر استفاده ترین سیستم ها موجود در ساختمان ها است برای تامین آب گرم مصرفی بهداشتی مورد نیاز،کاربرد دارد که نیاز به پکیج و یا موتورخانه ندارند. منبع تولید انرژی آبگرمکن ها بستگی به نوع آن دارد. آبگرمکن هایی که برای مصارف صنعتی بکار می روند توان تولید بخار فوق داغ را دارند.

آبگرمکن های نفتی اولین نوع آبگرمکن ها طراحی شده بودند که بدلیل خطراتی که بدنبال داشتند، آبگرمکن های گازی جای آنها را گرفتند و این شروعی بود بر تولید جدیدترین و مدرن ترین آبگرمکن ها که از آنها با کاربری های گوناگون استفاده می شود. آبگرمکن گازی دیواری، آبگرمکن گازی ایستاده، آبگرمکن برقی دیواری و آبگرمکن برقی ایستاده از انواع آبگرمکن ها می باشند که هرکدام از سوخت و یا نحوه عملکرد متفاوتی در جهت تامین آبگرم استفاده می شوند. معیار انتخاب این نوع از سیستم تامین آبگرم ساختمان شامل، سوخت تمیز و ارزان، ایمنی، دوام دستگاه، آب گرم فوری، کم مصرف، کم فشار، خدمات مطمئن، اندازه مناسب می باشد. آبگرمکن در برندهای مختلف از قبیل بوتان، لورچ، آزمون، ایران شرق، برفاب، سپهر الکتریک، گرم آوران، آریستون، نوژان، هامر و مگاترم تولید و عرضه می شود.

آبگرمکن

منبع آبگرم و منبع ذخیره

یکی دیگر از مهمترین اجزاء سیستم گرمایشی و موتورخانه و روش های متنوع برای گرم کردم آب به صورت غیرمستقیم در موتورخانه ها، منبع آبگرم می باشد که نهایت این عمل منجر تامین آب گرم مورد نیاز ساختمان می باشد. این سیستم در ظرفیت های مختلف و بسته به نیاز مشتری در طراحی های متفاوت ساخته می شود. بر اساس جزء بندی و داشتن اجزا متفاوت، منبع آبگرم شامل منبع دو جداره، منبع کویل دار و منبع انبساط باز می باشد که وجود هر کدام در جهت ایجاد مکانیزم گرمایش و عملکرد با راندمان بهتر دستگاه الزامی می باشد. منبع ذخیره سوخت که جنس آن از کربن استیل است جهت ذخیره انواع سوخت های فسیلی و از منبع ذخیره آب برای ذخیره انواع مایعات از قبیل آب آشامیدنی، آبیاری کشاورزی، مهار آتش، دامپروری، تولید مواد شیمیایی استفاده می شود. منبع ذخیره سوخت و آب مورد استفاده برای ساختمان ها، برج ها، هتل ها، بیمارستانها، دانشگاه ها مورد استفاده می باشد. منبع آبگرم و منبع ذخیره در برند های ایران ترمو و دماپویا تولید و عرضه می شود که آنها را می توان از بهترین های نوع خود دانست.

منبع آبگرم و منبع ذخیره

جت هیتر

یکی دیگر از مهمترین سیستم گرمایشی و موتورخانه جت هیتر می باشد که آنرا می توان یک سیستم تامین دما مطبوع در نظر گرفت که قادر است گرمای زیادی را در درون محیط ایجاد کرده و برای مصارف گوناگون استفاده شود. در واقع جت هیتر نوعی وسیله ایجاد گرما با سرعت بسیار بالا می باشد که با طراحی بسیار خاص و با نحوه عملکرد بسیار متفاوت نسبت به رفع نیازهای گرمایشی اقدام میکند و بدلیل راندمان حرارتی بالایی که دارد برای افزایش دما در سالن های صنعتی، سالن های ورزشی بزرگ، مرغداری ها، گلخانه ها، سوله ها و کارگاه های صنعتی و ساختمانی به کار می رود. جت هیتر ها از گاز طبیعی، گاز مایع و گازوئیل به عنوان سوخت مورد نیاز خود استفاده می کنند و با فن دمنده ای که در آن بکار رفته محیط را گرم می کنند.

جت هیتر ها حداکثر قابلیت افزایش دمای محیط را تا 40 الی 50 درجه دارند. قابلیت نصب ترموستات محیطی ( برای کاهش مصرف انرژی)، تعمیر آسان و دسترسی راحت به مجموعه سوخت، کاربری با گاز، گازوئیل و یا بصورت دو گانه سوز، دارا بودن شعله پخش کن (جهت کارایی بالا) و مصرف بهینه سوخت از مزایای جت هیتر می باشد. این دسته از سیستم های تاسیسات در انواع برندهای مختلف از قبیل نیرو تهویه البرز ، کولاک گستر یزد و نیرو تهویه الوند تولید و عرضه می شوند که مصرف کننده با توجه به نیاز خود و با استفاده از ظرفیت حرارتی مورد نیاز می تواند با انتخاب هر کدام از ظرفیت ها و برندها نسبت رفع این گونه موارد اقدام کند.

جت هیتر

776 محصول وجود دارد.