پکیج گرمایشی دیواری و زمینی

پکیج گرمایشی دیواری و زمینی

119 محصول وجود دارد
پکیج گرمایشی دیواری و زمینی خرید انواع پکیج دیواری و زمینی با قیمت های ویژه - دماپویا
نمایش 1 - 20 از 119 مورد

نکات مهم در انتخاب و خرید پکیج دیواری و زمینی

به طور کلی پکیج گرمایشی دستگاهی است که جایگزین موتورخانه ها و شوفاژ گردیده که آب گرم مورد نیاز جهت گرم نمودن محیط و آب گرم مصرفی را تامین می نماید و در هنگام خرید با توجه به نیاز مشتری از لحاظ موقعیت نصب و ساختار، شرایط محیط، مساحت و متراژ ساختمان در انواع پکیج دیواری و  زمینی ، مرکزی و چگالشی انتخاب می شود. در حال حاضر سازنده های داخلی و خارجی بسیاری در این خصوص فعالیت داشته و سالانه میلیون ها دستگاه را تولید وروانه بازار رقابت می کنند. بدون شک تمامی محصولات تولید شده با یک کیفیت عرضه نمی شوند بنابراین قیمت پکیج شوفاژ نیز یکسان نبوده، و با تنوع گسترده ای در نمایندگی ها و فروشگاه ها به فروش می رسند. از این سیستم گرمایشی در فصل زمستان برای تامین آب گرم مصرفی و آب گرم وسایل گرمایشی استفاده می شود در صورتی که در زمستان بدلیل استفاده نشدن وسایل گرمایشی شیر تامین آب گرم وسایل گرمایشی بصورت دستی یا اتوماتیک (قرار دادن درحالت تابستان) بسته شده و فقط از کاربرد تامین آب گرم مصرفی استفاده می شود.

پکیج دیواری و زمینی فن دار می تواند بیرون از واحد مسکونی نصب شود و برای چند واحد مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد، اما مدل های بدون فن تنها قابلیت نصب در داخل واحد مسکونی را دارد. این سیستم در ظرفیت 24000 کیلو وات برای منزل مسکونی معمولی با یک حمام و یا یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب، 28000 کیلو وات برای منزل مسکونی با یک حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب ولی برای منزل مسکونی که دارای دو حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه می باشد مناسب نیست و همچنین 35000 کیلو وات برای واحدی که دارای 2 حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه می باشد مناسب است. هنگام خرید پکیج گرمایشی باید به برخی فاکتورها از جمله قیمت آن، برند، راندمان و بازدهی، سطح کیفیت آن توجه نمود که بتوان خریدی بهینه و مقرون به صرفه خریداری نمود.

انواع پکیج از نظر موقعیت نصب

پکیج های گرمایشی را می توان به انواع مختلفی تقسیم نمود تا به صورت دقیق تر با آن ها آشنایی پیدا کنیم. این سیستم گرمایشی با توجه به معیارهای مختلف به انواعی تقسیم می شود که می توان به معیار موقعیت نصب آن اشاره داشت. این سیستم حرارتی که امروزه به صورت گسترده ای مورد مصرف افراد در پروژه های ساختمانی قرار می گیرد، به لحاظ موقعیت نصب به دو دسته دیواری و زمینی تقسیم می گردد. پیش از بررسی مفصل هر یک از این دو لازم است به صورت اجمالی توضیح داد که پکیج دیواری و زمینی را می توان داخل کابینت به صورت دیواری یا موقعیت زمینی نصب کرد. همچنین نکته حائز اهمیت در این زمینه مصرف بیشتر شوفاژ دیواری در مقایسه با زمینی می باشد که علت این امر آن است که سری زمینی مورد استفاده ساختمان های خاص با متراژهای بالا قرار می گیرد که در این خصوص، در ادامه به صورت مفصل و کامل تر توضیح داده ایم.

پکیج دیواری

این سیستم يکی از پرکاربردترين وسايل ايجاد گرما که دارای مزیت هایی همچون عدم اشغال فضای محيط، بالا بودن ايمنی و مستقل شدن واحد های مسکونی و تجاری می باشد. از دیگر عواملی که باعث می شود از پکیج دیواری استفاده کرد، بالابودن بازدهی و مصرف بهينه سوخت است. اين دستگاه اغلب بر روی ديوار آشپزخانه و آبدارخانه نصب می شود و علاوه بر گرم کردن فضای واحدهای مسکونی يا واحد های تجاری، توسط رادياتور يا فن کوئل، آب گرم مصرفی را به صورت فوری تأمين می نماید. برای خروج دود دستگاه به محيط خارج و تأمين هوای مصرفی مورد نياز دستگاه از دودکش مخصوص دوجداره استفاده می شود در نتيجه ايمنی کامل ساکنين را فراهم می کند. شوفاژ دیواری در برند های مختلف نظیر پکیج ایران رادیاتور، گلدیران، تاچی، بوش، فرولی، نوژان تولید و در بازار عرضه می گردد. در خصوص ساخت و طراحی این تجهیزات شرکت های بسیاری فعالیت دارند که این سری از سیستم ها را با سطح کیفیت متفاوت که هریک تکنولوژی، طراحی و سری های متنوعی تولید می شوند، که بدون شک هریک از این عوامل نقش مهمی در قیمت پکیج دیواری خواهند داشت.

پکیج دیواری

پکیج زمینی

یک نوع دیگر از پکیج های گرمایشی نوع زمينی آن است که همانطور که از نامش پیداست دارای موقعیت نصب زمینی می باشد، که همزمان آب گرم بهداشتی برای مصرف کننده، و نیز وسایل گرمازا مانند رادياتور و فن کوئل را فراهم می کند و بهترین جایگزین برای موتورخانه های قدیمی می باشد. از مزایای پکیج زمینی میتوان به ظرفیت بیشتر آب مصرفی (بدلیل داشتن مخزن کوئل دار) ، نداشتن نوسانات دمای آب، صدای بسيار کم سیستم گرمایشی و مناسب برای واحدهایی با متراژ بالاتر از 300 متر می باشد. این نوع شوفاژ از نظر احتراق شامل دو نوع مشعل دار و بدون مشعل بوده که نوع مشعل دار برای متراژهای بالا و نوع بدون مشعل برای متراژهای پایین کارایی موثرتری دارند. شوفاژ زمینی در برندهای مختلف نظیر ایران رادیاتور، آریستون، ایمرگاس تولید و در بازار عرضه می شود. مارک و برند در خرید پکیج تاثیر بسزایی دارد زیرا در این زمینه برخی شرکت های سازنده هستند که بدون در نظر گرفتن مدت زمان فعالیت آنها در این عرصه، با بهره مندی از جدیدترین تکنولوژی ها تجهیزاتی مدرن و پیشرفته طراحی و تولید کرده اند، بنابراین این سیستم ها با کیفیت بسیار مطلوب ارائه می نمایند که همانطور که اشاره کردیم کیفیت بالای این سیستم گرمایشی، در قیمت پکیج نقش موثری دارد.

پکیج زمینی

پکیج مرکزی

از منابع حرارتی کم مصرف نسبت به موتورخانه های قديمی پکیج گرمایشی مرکزی می باشد که شامل دو مبدل بوده که باعث شده منبع کويل دار حذف شود. مزایای دیگر آن جلوگيری از اتلاف و هدر رفت انرژی (بدلیل آنکه سيستم توليد آن به صورت چهار پاس حرارتی می باشد)، فضای کم (فضای مورد نياز برای اين دستگاه نسبت به موتورخانه های شوفاژ خيلی پايين تربوده)، همچنین از دیگر مزایای آن يکپارچه بودن سيستم همراه با راندمان بالا، بازدهی بالاتر نسبت به موتورخانه های قديمی، مصرف بهینه سوخت، نصب راحت و آسان وعايق کاری استاندارد است. بسیاری از مشتریان هنگام خرید برخی عوامل مهم را مانند قیمت پکیج، کیفیت و قدرت حرارت دهی، مارک، گارانتی و خدمات پس از فروش آن را در نظر خواهند داشت. از این سری سیستم های گرمایشی به منظور تامین آب گرم مورد نیاز تجهیزات حرارتی ساختمان از قبیل داکت اسپلیت کارایی مطلوبی دارند.

پکیج مرکزی

پکیج چگالشی

نسل جدید سیستم های گرمایشی که نقش عمده و بسزایی در جلوگیری و کاهش هدررفت انرژی های طبیعی را دارد، نوع چگالشی می باشد که بویلر چگالشی نیز نامیده می شوند و در بازارجهانی به نام condensing boiler شناخته شده اند. مدل های سیستمی و ترکیبی دو نوع اصلی از پکیج های چگالشی می باشد، که این سری از تجهیزات، گرما و انرژی گازهای حاصل از احتراق را برای پیش گرم کردن آب ورودی به دستگاه استفاده می کنند که همین امر سبب افزایش راندمان دستگاه شده و می توان گفت از مزایای این سیستم بوده که از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به سهولت در نصب به دلیل دارا بودن وزن کم اشاره نمود که برندهای متفاتی در ایران تولید کننده بویلر چگالشی هستند همچون پکیج بوتان و فرولی. در تحقیقات انجام شده راندمان آنها می تواند به بیش از 98 درصد برسد. این نوع سیستم های گرمایشی با برندهای متنوع ، کیفیت، راندمان و بازدهی متفاوت تولید می شوند و بدون شک هریک از این فاکتورها تاثیر بسزایی در قیمت دارند.

پکیج چگالشی

انواع پکیج از نظر سوخت مصرفی

نوع سوخت مصرفی به کار برده شده در سیستم گرمایشی نظیر پکیج زمینی، یکی دیگر از معیارهایی است که می توان این دستگاه را بر اساس آن به انواع گوناگون تقسیم نمود. توصیه می شود پیش از خرید پکیج دیواری و زمینی انواع آن را از لحاظ سوخت مصرفی نیز بررسی و مطالعه نمایید. به صورت کلی سه سوخت رایج به عنوان منبع تامین انرژی در این دستگاه به کار می رود که شامل برق، گاز و گازوئیل می باشد که در ادامه هر پکیج شوفاژ را به تفکیک مورد بررسی قرار داده ایم و به شرح مشخصات آن پرداخته ایم. هر کدام از این شوفاژها، پکیج گازی، برقی و گازوئیلی، مزایا و معایبی دارند که به آن ها اشاره خواهیم داشت.

پکیج شوفاژ برقی

انرژی الکتریسیته یکی از سوخت های رایج در این دستگاه می باشد که بایستی پیش از بررسی خرید و قیمت شوفاژ دیواری و زمینی در نظر داشت و پکیج برقی از جمله مدل های مورد استقبال در این عرصه است. برق تک فاز و سه فاز خانگی منبع تغذیه این سری از سیستم های گرمایشی بوده خریداران آن می توانند هر یک از سریهای تک فاز یا سه فاز را انتخاب نمایند. مزیت این دستگاه آن است که بدون صدا کار می کند و آسایش ساکنان محیط را برهم نمی زند. همچنین این دستگاه از نوع برقی نیازی به لوله کشی نداشته و به سادگی نصب و راه اندازی می شود. به منظور استفاده از آن صرفا نیاز به لوله کشی آب وجود دارد و سپس به سادگی کافی است که آن را به برق متصل نمود. یکی دیگر از مزایای پکیج شوفاژ برقی نسبت به سوخت های دیگر عدم آسیب رساندن آن به محیط زیست می باشد که در واقع این مدل حین عملکرد گاز مونواکسید کربن تولید نکرده و در نتیجه از عوامل مضر برای نازک کردن لایه اوزن به شمار نمی رود. 

پکیج شوفاژ گازی

گاز یکی دیگر از سوخت های به کار رفته در این سیستم گرمایشی می باشد و جهت خرید پکیج شوفاژ گازی باید در نظر داشت که از دستگاه های پرفروشی است که جهت تامین حرارت و گرمایش آب مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع قدرت بسیار بالایی در تامین حرارت و آماده کردن آب گرم مورد نیاز دارد و متشکل از هیدروکربن های اشباع شده ای نظیر اتان، متان و پروپان، جهت تامین انرژی بوده که از مزیت این سیستم گازی نسبت به دیگرشوفاژها ارزان بودن آن است که علت این امر غنی بودن کشور از ذخایر گاز و در نتیجه در دسترس بودن آن می باشد. گاز این مدل اعم از گاز طبیعی یا گاز مایع بوده و در نتیجه آلودگی کمتری از خود باقی می گذارد. از دیگر ویژگی های مهم در مورد خرید و قیمت پکیج دیواری و زمینی گازی این بوده که به سهولت شعله ور شده و کنترل و بهینه سازی آن نیز ساده می باشد.لازم به ذکر است که شوفاژ گازی به سهولت احتراق می یابد و در نتیجه سریعا آب گرم مورد نیاز گرمایش مطلوب را تامین می سازد. ناگفته نماند که برای تعدیل گاز و ثابت ماندن دمای آب، دارای یک واحد کنترل الکترونیکی است.

پکیج شوفاژ گازوئیلی

گازوئیل یکی دیگر از انواع سوخت های مصرفی به کار رفته در این سری از سیستم های گرمایشی می باشد که شوفاژ گازوئیلی را می سازد. بهره گیری از سوخت گازوئیل مزایایی دارد که افراد ترجیح می دهند آن را انتخاب و مصرف نمایند تا آب گرم مورد نیاز و انرژی گرمایشی مورد نیاز خود را از آن دریافت کنند. پکیج گازوئیلی مصرف سوخت بسیار پایینی داشته،با این حال راندمان کاری آن چشمگیر بوده و توان حرارتی بسیار قوی دارد. نکته مهم دیگر در این خصوص دوگانه سوز بودن برخی از پکیج های گرمایشی می باشد که در آن ها گاز و گازوئیل، هر دو می توانند منبع تامین سوخت مصرفی دستگاه باشند. این سیستم دوگانه سوز در مناطقی که گاز قطع و ضعیف می شود، کاربرد دارد تا در این صورت از گازوئیل انرژی سوخت خود را بگیرد و دستگاه راندمان و عملکرد خود را حفظ کند. همچنین گازوئیلی و یا دوگانه سوز در مناطقی که گازکشی نشده است، مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد دارد. لازم به ذکر بوده که دود ناشی از مصرف سوخت گاز یا گازوئیل از طریق دریچه خروج دود به دودکش منتقل شده تا از محیط خارج می شود.

ظرفیت حرارتی پکیج دیواری و زمینی

ظرفیت هر دو پکیج های گرمایشی ( زمینی و دیواری ) با قدرتی از 20000 تا 50000 کیلو وات بر ساعت ساخته شده اند، که هریک از این نوع سری های تولید شده مناسب برای واحد های مسکونی از 60 تا 350 متر مربع با ظرفیت های 20 تا 35 هزار کیلو وات بر ساعت در نظر می گیرند.

برچسب مصرف انرژی پکیج گرمایشی

این دستگاه گرمایشی از نمونه دستگاه های پر مصرف بوده که به دلیل مصرف بیش از حد انرژی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت برای آنها استاندارد مصرف و برچسب انرژی در نظر گرفته اند با شماره ملی استاندارد 10306 دستگاه حداقل 20 درصد کاهش مصرف انرژی داشته است. باید در نظرگرفت که هرچه قدر میزان مصرف انرژی کمتری داشته باشد بیشترین بازدهی را دارا بوده و باید بدانیم که این فاکتور نیز در قیمت پکیج دیواری تاثیر بسزایی دارد.

برچسب مصرف انرژی پکیج

عملکرد پکیج دیواری و زمینی در تابستان

این قسم از سیستم گرمایشی به دلیل اینکه در تابستان نیازی به گرم کردن رادیاتور نیست فقط آب گرم مصرفی را تامین می نماید و با باز شدن شیر آب گرم از طریق سنسور فشار مشعل روشن شده و بلافاصله مبدل آب گرم را تولید می کند و با بستن شیر آب گرم دستگاه خاموش می شود.

عملکرد پکیج زمینی و دیواری گرمایشی در فصل زمستان

علاوه بر گرم کردن آب گرم مصرفی باید رادیاتورها را نیز گرم کند، هنگامی که شیر آب گرم در پکیج های دیواری و زمینی باز می شود این سنسور برقی مدار رادیاتورها را تا زمانی که آب گرم باز است قطع می نماید و با بسته شدن شیر آب گرم ، مدار آب گرم رادیاتور وصل می گردد .

پکیج های دیواری و زمینی از چه قطعاتی تشکیل شده است

پس از بررسی این سیستم گرمایشی، نحوه عملکرد آن، خرید پکیج و انواع آن، اکنون به اجزای تشکیل دهنده این دستگاه اشاره خواهیم داشت و در ادامه به بررسی این قطعات خواهیم پرداخت.

شیر کنترل گاز پکیج

یکی از مهمترین اجزای پکیج های گرمایشی که در حفظ ایمنی آن نقش به سزایی دارد شیر کنترل گاز می باشد. عملکرد آن تنظیم، قطع و وصل جریان گاز است همچنین در هنگام افزایش بیش از حد دمای آب که موجب سوراخ شدن مخزن و لوله ها می شود به وسیله فرمان کلید ایمنی جریان گاز را قطع می کند.شیر گاز از یک بدنه آلومینیومی با دو شیر برقی تشکیل شده که این شیر برقی ها به لحاظ مکانیکی سری ولی به لحاظ الکتریکی موازی می باشند. بخش تنظیم کننده جریان گاز یک بخش یکپارچه با شیر گاز بوده که با تغییر جریان الکتریکی ارسالی از سوی برد پکیج دیواری و زمینی به مدولاتور میزان جریان گاز به مشعل متناسب با نیاز تغییر می کند. این پیکربندی شیرگاز تضمین می کند که جریان گاز به مشعل در صورت بروز هر عیبی متوقف گردد.

شیر کنترل گاز پکیج گرمایشی

فلوسوئیچ پکیج

فلوسوئیچ در پکیج های گرمایشی می تواند تجهیزات الکتریکی از قبیل پمپ ها و غیره را کنترل کند. فلوسوئیچ از یک سنسور تشکیل شده که با باز شدن آب گرم سنسور شروع به چرخش کرده و این سنسورها روی فلومتر این چرخش ها را به برد اعلام می کند و هنگامی که آب گرم بسته شود سنسور از چرخش می افتد. شناور فلوسوئیچ از جنس تفلون می باشد که در قسمت بالایی آن یک آهن ربا قرار دارد و همچنین یک بخش الکترونیکی نیز بر روی قسمت بالای بدنه فلوسوئیچ وجود دارد. در حالت اولیه که شیرهای خروجی آبگرم مصرفی بسته می باشند شناور بدون حرکت در بخش پائینی فلوسوئیچ پکیج زمینی قرار دارد و ارتباط بین کنتاکت های رله باز بوده و هنگامی که یکی از شیر های آبگرم مصرفی باز شده و آب جریان می یابد شناور به سمت بالای فلوسوئیچ حرکت می کند و در اثر نیروی مغناطیسی آهنربای بالای شناور، کنتاکت های رله به یکدیگر چسبیده و جریان الکتریکی به برد برقرار می گردد. برای جلوگیری از ورود مواد زائد و ناخالصی ها به مدار آبگرم مصرفی یک فیلتر در ورودی آب سرد به فلوسوئیچ قرار داده شده است.

فلوسوئیچ پکیج گرمایشی

منبع انبساط پکیج

منبع انبساط بین دو فریم عمودی چپ و راست قرار داده شده است و وظیفه آن خنثی کردن تغییر حجم و فشار افزایش یافته آب ، در اثر حرارت در مدار گرمایش دستگاه می باشد. منبع انبساط شامل دو پوسته فلزی مجزا بوده که یک دیافراگم لاستیکی در بین این دو پوسته قرار دارد و در یک طرف منبع انبساط هوا و یا یک گاز بی اثر مانند نیتروژن با فشار 1bar و در طرف دیگر آن آب می باشد. چنانچه فشار آب درون سیستم از فشار معینی بالاتر رود میزان اضافه وارد منبع انبساط می شود و چنانچه کمتر شود هوای موجود در سمت هوای منبع انبساط فشار لازم را اعمال کرده و آب مورد نیاز را وارد سیستم می کند تا تعادل برقرار گردد.حجم منبع انبساط مورد استفاده در این شوفاژها 8 لیتر و برای یک سیستم که حجم آب گیری آن در حدود 100 لیتر است مناسب می باشد.اگر حجم آبگیری این سیستم بیش از مقدار ذکر شده باشد باید از یک منبع انبساط با حجم بیشتر و یا یک منبع انبساط کمکی استفاده نمود.

منبع انبساط پکیج

پمپ سیرکولاتور پکیج

کارایی پمپ سیرکولاتور در این سیستم گرمایشی به گردش در آوردن آب گرم در مسیر رادیاتورهاست.جنس بدنه پمپ سیرکولاتور از جنس مواد کامپوزیت بوده که شیر هواگیری اتوماتیک نیز با بدنه پمپ یک تیکه می باشد.در شروع راه اندازی پمپ برای چرخش روتور پمپ و گردش آب، جریان الکتریکی راه انداز بیش از حد نرمال بوده که به همین دلیل داخل جعبه برق پمپ یک خازن وجود دارد که در ابتدای راه اندازی تخلیه می گردد. آب توسط تیغه های چرخ پمپ در داخل پمپ به گردش در آمده و به سمت مبدل حرارتی اصلی رانده می شود. درست در همین لحظه در اثر خلا ایجاد شده در داخل پمپ، آب از بخش دیگر سیستم به داخل پمپ مکیده شده و بدین ترتیب آب در مدار گرمایش به گردش در می آید.پمپ شامل اجزای شیر هواگیری اتوماتیک ، جعبه اتصالات برقی و سلکتور انتخاب سرعت می باشد.

پمپ سیرکولاتور پکیج گرمایشی

ترمومانومتر پکیج

ترمومانومتر پکیج را معمولا فشارسنج نیز می گویند و به طور معمول به شکل گرد می باشد و دارای عقربه هستند . فشار سنج بر روی پنل کنترل شوفاژ قرار داده شده و وظیفه آن نمایش دما و فشار آب داخل سیستم گرمایش است. مانومترها معمولا صفحه بزرگ یا صفحه کوچک هستند . فشار بارگذاری سیستم مدار گرمایش پکیج دیواری که توسط فشارسنج نمایش داده می شود ، هنگامی که سیستم سرد است باید بین 0/6 و 1/5 باشد . قابل ذکر بوده که فشار آب در مدار گرمایش نباید کمتر از 0/5 بار گردد .

ترمومانومتر پکیج

مبدل ثانویه پکیج

در پکیج های دو مبدله، مبدل ثانویه مورد استفاده قرار میگیرد وظیفه ی آن تامین آب گرم مصرفی سیستم می باشد. مبدل ثانویه در پشت چند راهه آب تعبیه شده و جنس آن از صفحات استنلس استیل که به وسیله ی جوش برنجی به یکدیگر متصل میگردند. به منظور آب بندی نمودن مبدل صفحه ای از واشرهای مخصوص استفاده میگردد. آب مدار گرمایش و آب سرد ورودی به دستگاه، در بین صفحات و در خلاف جهت یکدیگر جریان پیدا می کنند تا از طریق افزایش سرعت و افزایش سطح تماس بیشترین راندمان حاصل گردد .این مبدل ها قادرند تا فشار 30 بار و دمای 180 درجه سلسیوس به کار خود ادامه دهند. از مدل دو مبدله با راندمان و بازدهی بالا می توان به پکیج بیتا اشاره نمود، وبسایت تخصصی دماپویا تمامی ظرفیت های این سری از سیستم ها را همراه با گارانتی اصلی و همچنین امکان ارسال به سراسر کشور عرضه می نماید. لذا به منظور خرید پکیج دیواری و زمینی می توانید به این فروشگاه اینترنتی مراجعه فرمایید.

مبدل ثانویه پکیج

برد الکترونیک پکیج

برای بررسی قیمت پکیج گرمایشی جدید توصیه می شود که در نظر داشته باشید که در ساخت آن ها از برد استفاده شده که کار آن کنترل عملکرد های مختلف دستگاه می باشد و یک قطعه الکترونیکی بوده و تعداد آن ممکن است یک یا چند عدد باشد. یک ترانس جرقه زن ولتاژ بالا که بر روی راکت تحتانی پشتی قرار دارد برای انجام دادن عمل جرقه زنی مورد استفاده قرار میگیرد. محل قرار گرفتن برد کنترل الکترونیک، در پشت صفحه کنترل پکیج دیواری و زمینی و در داخل محفظه ای که به آن جعبه محفظه برد میگویند ،می باشد . قرار گرفتن گرد و غبار بر روی سطح برد، سرریز شدن آب به روی برد و رسوب کردن آن از جمله عواملی است که میتوان باعث خراب و کوتاه شدن عمر برد الکترونیک شود .

برد الکترونیک پکیج

شیر سه طرفه پکیج

این دستگاه هنگامی که شیر آب گرم باز می شود در پکیج های گرمایشی با دریافت فرمان از فلوسوئیچ و برد کنترل جریان آب گرم رادیاتورها را به طور موقت قطع کرده و آب گرم مصرفی را به سمت لوله های خروجی هدایت می کنند و سپس با بسته شدن آب گرم مصرفی و قطع شدن فلوسوئیچ این شیر به حالت اول بر می گردد و آب گرم تولیدی را در مدار رادیاتورها قرار می دهد .فنر موجود در شیر سه طرفه در آب مستغرق نمی باشد و این مساله باعث می گردد که شیر با صدای کمتری کار کرده و در نتیجه دچار جرم گرفتگی نشود. شیر سه طرفه از اجزای شامل بدنه اصلی ، مغزی شیر سه طرفه، خار فنری، موتور شیر سه طرفه تشکیل شده است. بدنه اصلی از جنس پلی پروپیلن می باشد و وظیفه آن ایجاد اتصال بین پمپ و مبدل های اصلی و ثانویه می باشد. موتور شیر سه طرفه با برقی 220 ولت تغذیه می گردد.

مشعل پکیج زمینی و دیواری

مشعل به کار گرفته شده در اکثر پکیج های گرمایشی اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق دودکش تامین می کنند و نیازی به دمیدن هوا از طریق فن را ندارند و وظیفه مشعل عمل احتراق با ایجاد مخلوط مناسب گاز و هوا می باشد. این مشعل ها مصرف انرژی کمی دارند و با صدای بسیار کمی کار می کنند. هر پره مشعل شامل یک بدنه راست و یک بدنه چپ از جنس آلومینایز استیل و یک بخش به عنوان سر مشعل از جنس استینلس استیل می باشد. مجموعه مشعل از تعدادی پره تشکیل شده است که این پره ها با فاصله معین و مناسب به یکدیگر بسته می شوند. جریان گاز از شیر گاز وارد چند راهه می گردد و از آنجا توسط نازل وارد لوله و نتووری پره مشعل می گردد سپس مخلوط گاز و هوا به سر مشعل می رسد و بر روی سوراخ های سر آن مشتعل می گردد و با کمک هوای ثانویه که به داخل محفظه احتراق مکیده شده است عمل احتراق کامل می گردد، به این ترتیب دستگاه روشن شده و آبگرم مورد نیاز را تامین می کند.

کلید ایمنی حداقل فشار آب پکیج

هنگامی که دمای آب گرم خروجی از 110 درجه سانتی گراد بیشتر شود، فرمان جریان گاز از سوی برد کنترل به شیر گاز پکیج دیواری و زمینی گرمایشی ارسال می کند و در نهایت دستگاه خاموش خواهد شد. اگر فشار آب سیستم بیش از 0.45- 0.25 بار گردد کلید وصل می باشد. اگر فشار آب سیستم به کمتر از 0.2-0.1 بار برسد کلید قطع می شود. کلید ایمنی بر روی سمت راست بدنه پمپ قرار داده شده است .

وظیفه شیر پر کن در پکیج

شیر پر کن بر روی چند راهه پلاستیکی در ورودی آب گرم مصرفی شوفاژ قرار داده شده است و رابط بین آب مصرفی و آب شوفاژ بوده و وظیفه آن پر کردن مدار گرمایش و یا بالا بردن فشار آب در این مدار می باشد.معمولا شیر پرکن دستی در پکیج ها وجود دارد ولی شیر پرکن اتوماتیک نیز در بازار وجود دارد که نیازی به باز و بسته کردن آنها به صورت دستی نیست و اتوماتیک آب سیستم را فراهم می نماید .

تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل

پکیج های دو مبدل که به آن ها بی ترمیک (Bithermic)نیز گفته می شوددر مدل دیواری دارای یک مبدل اصلی و یک مبدل صفحه ای اند. برای تامین گرمایش این سیستم از مبدل اصلی بهره می گیرد و در حالت زمستانی پمپ آن فعال می شود و گرمایش محیط با گردش در مبدل اصلی فراهم می شود. و اما برای تامین آب گرم لازم پمپ پکیج مجدد فعال می شود و سپس آب در مبدل ثانوی صفحه ای به گردش درمی آید و دمای آن افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر در پکیج تک مبدل یا مونوترمیک (Monothermic) هم گرمایش محیط و نیاز به آب گرم با مبدل حرارتی اصلی دوبل انجام می گیرد. این مبدل با تماس مستقیم با شعله مشعل نیاز به آب گرم مصرفی و گرمایش را فراهم می سازد. عملکرد پکیج گرمایشی تک مبدل در تامین آب داغ شبیه به آبگرمکن دیواری بوده و در مدت زمان کوتاهی دمای آب را افزایش خواهد داد. البته این نکته مهم را هم لازم است در نظر داشت که هیچ پکیجی قادر به تامین همزمان این دو عملکرد نخواهد بود و وظیفه اصلی این سیستم حرارتی در ساختمان با اولویت تامین آب گرم بهداشتی برای ساکنان است. تعداد مخازن و ساختار این مدل نیز با یکدیگر تفاوت دارند و در مدل دو مبدل فشار حرارتی بر روی دو مخزن تقسیم می شود. ولی در تک مبدل هر دو از داخل یک مخزن واحد عبور می کنند؛ بنابراین احتمال جرم گرفتن آن نیز نسبتا بیشتر خواهد بود. مزیت سری های دو مبدل در مقاومت بالاتر در برابر جرم و رسوب گیری بوده و همچنین راندمان بالایی دارد یا به عبارت دیگر نوسان دمایی آن کمتر خواهد بود. مزیت استفاده از مدل تک مبدل نیز در استهلاک کمتر یا طول عمر بیشتر آن است. همچنین ساختار ساده تری داشته و آب گرم مصرفی را چند ثانیه سریع تر از دو مبدل فراهم می کند.

ویدیو آشنایی با پکیج دیواری و زمینی

پکیج چیست و چگونه کار می کند؟
پکیج سیستمی گرمایشی است که امروزه جایگزین موتورخانه ها شده است. از این دستگاه جهت تامین آب گرم برای انجام امور مختلف در هر دستگاه استفاده می شود و همچنین آب گرم مورد نیاز برای تجهیزات حرارتی مانند رادیاتور را فراهم می کند. این سیستم با استفاده از سوخت مشخص شعله را ایجاد می کند. با توجه به حرارت آن، دمای آبی که از لوله ها گذر می کند افزایش یافته و تشخیص باز شدن شیر آب گرم به عهده فلوسوئیچ به کار برده شده در آن است که دستور روشن شدن پمپ و مشعل را می دهد.
برای نصب پکیج چه باید کرد؟
به منظور نصب پکیج لازم است از اتصالات، لوله ها و شیلنگ های استاندارد استفاده شود و تمامی ضوابط مربوطه از جمله استفاده از شابلون ارائه شده توسط شرکت سازنده توصیه می شود. همچنین لوله کشی نیز باید مطابق شابلون باشد. برای نصب پکیج زمینی پیشنهاد می شود دودکش را به صورت ثابت و محکم تعبیه نمایید تا در برابر خطرهای احتمالی مقاومت خود را حفظ کند. همچنین از پریز برق مناسب استفاده نموده و از باز بودن مجاری دودکش اطمینان حاصل کنید.
آیا پکیج نیاز به محافظ برق دارد؟
پکیج دیواری و زمینی از سری سیستم های گرمایشی هستند که به دلیل تجهیزات تشکیل دهنده حساسی که در آن ها به کار رفته است، توصیه می شود که از محافظ برق برای آن ها استفاده شود. از جمله این قطعات که علاوه بر حساسیت، گران قیمت نیز به شمار می روند می توان به فن، برد الکترونیکی، پمپ سیرکولاتور و شیر سه راهه موتوری اشاره داشت که در صورت نوسانات برق شهری و قطعی برق در معرض آسیب های جدی قرار خواهند گرفت. بنابراین با استفاده از این محافظ به نگهداری ایمن دستگاه کمک خواهید کرد.