پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی

252 محصول وجود دارد
پمپ آب خانگی انواع پمپ آب خانگی | مشخصات ، خرید و قیمت - دماپویا
نمایش 1 - 20 از 252 مورد

قبل از خرید پمپ آب خانگی به چه نکاتی توجه کنیم

از زمان های بسیار دور نیاز همیشگی مردم به آب، باعث شده که روش های مختلفی برای انتقال آب بوجود بیاید، دو هزار سال قبل از میلاد، در مصر باستان برای آبیاری و افزایش فشار آب وسیله ای ساختند به این صورت که یک طرف آن میله ای معلق و یک سطل آب و طرف دیگر وزنه قرار گرفته بود، سال ها بعد حدود دویست سال قبل از میلاد، یک ریاضی دان و مخترع یونانی پمپ هوا اختراع کرد این پمپ یک منبع داشت که پایین آن دریچه و بالای آن یک ردیف لوله قرار گرفته بود، در واقع پمپ آب امروزی از این پمپ الهام گرفته اند. در همان سال ها ارشمیدس مخترع و ریاضی دان یونانی، پمپ پیچی ارشمیدسی اختراع کرد که امروزه برای پمپاژ مایعات و ذرات جامد در کشورهای جهان دوم و سوم هنوز هم کارایی دارد. با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم میلادی پمپ های سانتریفیوژ مدرن کنونی بوجود آمدند. امروزه با توجه به گسترش آپارتمان نشینی و کم بودن فشار آب خصوصا طبقه های آخر ساختمان های بلند نیاز به پمپ آب برای حل این مشکل بیشتر شده است. در آپارتمان ها، منازل مسکونی، ویلا و در مناطقی که فشار آب کم است از پمپ آب خانگی استفاده می شود. برای انتخاب و خرید پمپ آب خانگی مناسب باید به میزان بازدهی یا همان دبی آب، همچنین میزان فشار آب خروجی پمپ توجه داشت و این دو گزینه از مهم ترین مؤلفه های انتخاب پمپ آب خانگی می باشند، هر چه توان موتور بالاتر باشد دبی آب خروجی از پمپ بیشتر است بنابراین توان موتور پمپ را نیز باید در نظر داشت . از دیگر عوامل باید به تعداد طبقات ساختمان ، متراژ واحد ، میزان مصرف آب توجه نمود .

چگونگی انتخاب بر اساس برند و قیمت پمپ آب خانگی

برند و برندینگ یکی از مسائل مهم در دنیای تجارت و اقتصاد است و شرکت های بزرگ با استفاده از برندینگ محصولاتشان را در دایره وسیع تری نسبت به رقبا با قیمت های مناسب در بازار عرضه می کنند. امروزه با توجه به استفاده گسترده از پمپ آب در زمینه های مختف، شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در سراسر دنیا در خصوص طراحی و تولید انواع مدل های پمپ آب خانگی در حال فعالیت هستند، و محصولاتی با کیفیت های متفاوت تولید و روانه بازار رقابت می کنند. حین خرید این سری از تجهیزات آبرسانی لازم است برخی نکات و موارد مهم را به منظوری انتخابی هوشمندانه در نظر داشت. اهمیت خرید برند و قیمت پمپ آب خانگی به این جهت حائز اهمیت است که کمپانی های مطرح محصولاتی با سطح کیفیت بسیار بالا تولید و روانه بازار رقابت می کنند. از معیارهای مهم حین انتخاب میتوان به مواردی از قبیل سطح ایمنی، جنس بدنه که معمولا از استیل، برنز یا چدن ضد زنگ می باشد، توان الکتروموتور پمپ ، دارا بودن سیستم کنترل اتوماتیک، هچنین به گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده باید توجه داشت. این محصولات در برندهای  پمپ پنتاکس ، لوارا، ابارا، لیو، فارمو، داب تولید و در بازار موجود می باشد.

راهنمای محاسبه پمپ آب خانگی

برای انتخاب پمپ آب خانگی مورد نیاز برای افزایش فشار آب مصرفی ساختمان باید دبی پمپ ( حجم آب ) و هد پمپ ( ارتفاع آب ) را محاسبه نمود . دبی پمپ میزان جابجایی آب در زمان مشخص را می گویند که به طور کلی برای هر واحد 350 لیتر بر دقیقه دبی در نظر گرفته شده است . ارتفاعی که یک پمپ می تواند آب را پمپاژ کند را هد پمپ می نامند ، برای محاسبه هد پمپ آب خانگی تعداد طبقات را در ارتفاع هر طبقه ضرب می کنیم و عدد بدست آمده را با 3 بار فشار که برابر با 30 متر می باشد ( افت فشار ) را جمع می کنیم . به عنوان مثال فشار مورد نیاز واحد مسکونی 9 طبقه با ارتفاع هر طبقه 3 متر ، فشار و دبی به صورت زیر محاسبه می شود .

هد پمپ ꞊ سه بار فشار + ارتفاع هر طبقه × تعداد طبقات          ****           57 = 30 + 3 × 9

دبی پمپ(لیتر بر دقیقه)  ꞊ میزان مصرفی هر واحد × تعداد طبقات          ****            3150 = 350 × 9

برای تبدیل دبی پمپ به متر مکعب بر ساعت ،عدد بدست آمده را بر 1000 تقسیم می کنیم . 3/15=1000÷3150 مترمکعب برساعت دبی مورد نیاز می باشد . به این تربیت میزان فشار و دبی پمپ محاسبه می گردد.

نکات مهم قبل از نصب پمپ آب خانگی

این سری از محصولات و تجهیزات آبرسانی برای نصب به شرایط خاصی نیازمند هستند، چرا که هر چقدر نصب و راه اندازی دستگاه اصولی و با رعایت موارد و نکات مهم انجام شود در بازدهی دستگاه تاثیر عمده ای خواهد داشت. برای نصب پمپ آب خانگی جهت عملکرد بهتر آن، باید توجه داشته باشید که مخزن ذخیره را متناسب با میزان آب مورد نیاز ساختمان خود انتخاب نمایید، و برای محافظت از پمپ و جلوگیری از یخ زدگی در زمستان، از پوشش عایق مناسب استفاده نمود. همچنین محل مورد نظر بهتر است که در فضایی سرپوشیده نصب و اجرا شود، به این ترتیب می توان آن را در برابر عوامل محیطی محافظت نمایید. پمپ و مخزن ذخیره بهتر است که نزدیک بهم و در جایی صاف و تراز قرار بگیرند، باید لوله کشی ساختمان بررسی شود که در مسیر آنها انسداد و گرفتگی وجود نداشته باشد و در محل ورودی آب به مخزن هوزینگ نصب شود که به واسطه ی آن از ورود املاح ریز و درشت غوطه ور درون آب شهری و از ته نشین شدن آن مانع بعمل آورد. همچنین لوله ورودی به پمپ میبایست حتما با ورودی استاندارد پمپ مطابقت داشته باشد، در خروجی پمپ ابتدا شیر یکطرفه (خودکار) و سپس بر روی آن پنج راه، درجه، کلید و منبع تحت فشار (دیافراگمی) را نصب می نماییم. به منظور افزایش راندمان و بازدهی دستگاه بهتر است نصب آن را به افراد متخصص و مجرب در این زمینه سپرد. در ادامه به انواع مدل های پمپ آب خانگی اشاره خواهیم داشت. 

پمپ آب خانگی بشقابی

پمپ بشقابی یکی از انواع مدل های پمپ آب خانگی می باشد که به واسطه نوع طراحی بیشترین کاربرد را نسبت به سایر مدل های پمپ خانگی دارد. پمپ بشقابی دارای پروانه ای باز می باشد که همین امر موجب شده دبی بیشتر و فشار کمتری نسبت به سایر پمپ ها ایجاد کند، این سری از پمپ آب در دو نوع سانتریفیوژ برای مایعات روان و جابجایی مثبت تولید می کنند. از پمپ های بشقابی به منظور پمپاژ آب مایعات صنعتی، و در برخی موارد برای مصارف خانگی، آبیاری کشاورزی و سایر تجهیزات استفاده می شوند. جهت کارکرد صحیح پمپ آب خانگی از آن بایستی جهت پمپاژ آب تمیز، مایعات غیر خورنده و بدون ذرات ریز جامد استفاده نمود. بدنه این پمپ ها از جنس چدن و با پوشش ضد زنگ می باشد که شامل برند پمپ ابارا می باشد. در پمپ های بشقابی پروانه جز کلیدی و اصلی این تجهیزات به شمار می آید. و بین دو دیسک قرار می گیرند، جریان آب از مسیر ورودی در محور خود وارد شده و حین چرخش پروانه از بین لبه ها خارج می شود. پروانه از طریق شافت درایو به الکتروموتور متصل شده و با سرعت بالایی چرخانده می شود. حرکت چرخی پروانه موجب شده که مایع و سیال ورودی به پمپ از طریق لبه ها با شتاب و سرعت بیشتری به سمت بیرون پمپاژ شود.

پمپ آب خانگی بشقابی

پمپ آب خانگی محیطی

پمپ محیطی از دیگر مدل های پمپ آب خانگی پرکاربرد در این زمینه به شمار می آید. پمپ های محیطی به نوعی طراحی شده که دارای پروانه بسته می باشند همین امر موجب شده که سیال و آب با دبی کم و فشار زیادی به سمت مسیر خروجی پمپاژ می شود. نوع بدنه و جنس پروانه ها به نوعی می باشد که تنها از این پمپ می توان برای سیالات تمیز و بدون آلاینده مورد استفاده قرار داد. مواردی همچون آبیاری کشاورزی و باغبانی، سیستم تهویه کوچک و مصارف خانگی و همچنین سیالاتی که دارای گاز می باشند بیشترین کاربرد و استفاده را دارد. به طور عمده این مدل از پمپ ها در ابعاد و وزن کمی طراحی و ساخته می شوند و می توان در فضاهایی که با کمبود جا هستند و شبکه های کوچک آبرسانی به منظور افزایش فشار آب بهره مند شد. نحوه ی عملکرد پمپ های محیطی به این صورت است که عملکردی بین پمپ های جابه جایی مثبت و سانتریفیوژ دارند. سیال و مایعات با خواص فیزیکی و شیمایی مشابه آب از یک کانال محیطی وارد پمپ شده و با هد بالاتر و دور پایین تر به سمت مسیر خروجی هدایت می کند. از ویژگی های منحصر بفرد این محصولات می توان قابلیت انتقال مایعاتی تا 20 درصد گاز اشاره داشت. پمپ محیطی به نوعی طراحی شده که به عنوان توربینی نیز شناخته می شوند. این پمپ ها بدنه ای از جنس چدن ضد زنگ و پروانه از جنس برنج تولید می شوند و شامل برند های مورگن ، سایر ، فارمو ، لیو ، پنتاکس ، ارس و ابارا می باشد.

پمپ آب خانگی محیطی

پمپ آب خانگی خودمکش

پمپ خودمکش از دیگر پمپ های سانتریفیوژ با راندمان و مقاومت بالا می باشد. نحوه عملکرد این سری از پمپ آب خانگی به این شکل است که با ورود آب به داخل پمپ بخش داخلی و حلزونی آن پر شده و در آن حرکت مارپیچی آب ایجاد می شود. با پر شدن محفظه، زمان چرخش پروانه و شروع بکار پمپ، در چشمی پروانه ناحیه ای با فشار پایین تشکیل می شود. به دلیل اختلاف فشار با اتمسفر آب با فشار به داخل لوله مکش و به سمت بالا رانده می شود که همین امر موجب شده که هوای موجود در خط مکش به داخل پمپ رانده شود. پمپ های خودمکش هوا را با آب داخل حال چرخش درون محفظه مخلوط می کنند. هوا از مایع جدا شده و از محفظه خارج می شود. زمانیکه کل هوای موجود در خط مکش جابه جا شده پمپ، آماده به کار می شود، و مایع را با فشار و هد بیشتری به سمت بیرون پمپاژ می کند. از این مدل پمپ آب می توان جهت جابه جایی و پمپاژ آب برای باغات، آب استخر، مصارف خانگی مورد استفاده قرار داد. به دلیل نوعی طراحی پمپ های خودمکش قابلیت پمپاژ آب با گاز مخلوط را دارد و برای راه اندازی نیازی به هواگیری ندارد. از ویژگی های منحصر بفرد این محصولات می توان به ابعاد و وزن کم، جابه جایی راحت، راه اندازی سریع اشاره داشت. پمپ محیطی در برندهای لیو، ابارا، پنتاکس با ظرفیت آبدهی متفاوت تولید و در بازار موجود می باشد.

پمپ آب خانگی خودمکش

پمپ آب خانگی جتی

پمپ جتی از سری پمپ آب خانگی می باشد که به منظور جابه جایی و خروج آب از چاه های عمیق کاربرد دارد. نحوه عملکرد پمپ های جتی به این صورت است که با ایجاد خلاء در قسمت مکش دستگاه، هوا را در خط مکش از بین برده و توسط مخلوط سازی آب با هوا روند خروج و پمپاژ آب را تسریع می بخشد. این سری از محصولات به نوعی طراحی شده که در مناطق گرمسیر و دارای آب و هوای گرمتر بیشترین کاربرد را دارا می باشند. در مناطقی که دارای چاه های عمیق هستند و برای پمپاژ آب به پمپ هایی با آبدهی قوی نیازمند می باشند بهترین گزینه استفاده از پمپ های جتی می باشد. در پمپ آب خانگی جتی کم عمق نازل جت و ونتوری مقابل پمپ قرار گرفته است. محل نصب این سری از سیستم های آبرسانی در بالای سطح آب و یا در زیر سطح آب می باشد. پمپ های جتی در دو مدل کم عمق و عمیق با برندهای لیو، پنتاکس، لوورا، ابارا، سائر، پترولا و اسپرونی تولید و در بازار موجود می باشد.از پمپ جتی برای مصارف انتقال سوخت های سبک، سیرکولاسیون دیگ بخار، سیستم های تهویه، سیستم احتراق، مصارف خانگی و صنعتی، آبیاری و مصارف کشاورزی کاربرد دارند. از ویژگی های منحصر بفرد پمپ جتی می توان به جریان تخلیه یکنواخت اشاره داشت، همچنین راندمان و آبدهی مطلوب موجب شده که کارایی بالایی در مصارف مختلف داشته باشند. ابعاد و وزن کم این امکان را فراهم کرده که در فضاهای کوچک از این سیستم ها بهره مند شد.

پمپ آب خانگی جتی

پمپ آب خانگی تک پروانه

پمپ تک پروانه از دیگر مدل های پمپ سانتریفیوژ از دسته پمپ آب خانگی به شمار می آید. موقعیت نصب این مدل از پمپ ها به صورت زمینی و در خصوص پمپاژ و جابه جایی سیالات تمیز و عاری از هر نوع ماده ی جامد و خوردنده مورد استفاده قرار می گیرد. جنس بدنه و پروانه از چدن، فولاد و یا برنز تهیه می شود و مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی دارا می باشد. از پمپ آب تک پروانه میتوان به منظور پمپاژ و جابه جایی آب و مایعات در زمینه های مصارف خانگی، صنعتی، آبیاری و آبپاشی، پمپاژ آب داغ و سرد مورد استفاده قرار داد. از ویژگی های منحصر بفرد این محصولات می توان به قابلیت پمپاژ آبهای مخلوط با گاز اشاره داشت. همچنین آب داغ تا دمای حداکثر 50 درجه سانتی گراد را نیز می توان به وسیله پمپ های تک پروانه جابه جا نمود. زمانیکه پمپ های تک پروانه را به یک منبع تحت فشار متصل کنیم، تبدیل به یک سیستم فشار قوی می شود. قدرت مکش بالا نیز از دیگر ویژگی های منحصر بفرد این محصولات می باشد. به دلیل دبی و هد بالا در مصارف مختلفی قابل استفاده بوده و حجم وسیعی از آب را با فشار و حجم مطلوب تامین می نماید.

پمپ آب خانگی تک پروانه

پمپ آب خانگی دو پروانه

پمپ آب دو پروانه از دیگر سری پمپ های سانتریفیوژ به شمار می آید. این مدل از پمپ ها نیز در دسته پمپ آب خانگی قرار دارد. به دلیل برخورداری از دو پروانه آب را با ارتفاع و فشار بالاتری پمپاژ می کند. از این سری سیستم های آبرسانی در زمینه های خانگی، صنعتی و سازمانی کاربرد وسیعی دارند. به دلیل قدرت آبدهی و راندمان بالا می توان در ساختمان هایی با متراژ بالا دارای واحد های بیشتر مورد استفاده قرار داد. نحوه عملکرد پمپ دوپروانه به این صورت است که دو پروانه مقابل یکدیگر قرار گرفته و زمان شروع بکار پمپ و عبور سیال از محور آن، با فشار و هد بیشتری به سمت بیرون پمپاژ می گردد. جهت تامین آب آپارتمان و مجتمع ها ، سیستم آتش نشانی و اطفای حریق و مصارف صنعتی کاربرد گسترده ای دارند. از جمله مزایای مهم پمپ آب خانگی دوپروانه جدا بودن موتور از پمپ می باشد. پمپ های دوپروانه با برندهای پنتاکس، ابارا، لیو، نفیس فلو، داب، مورگن تولید و دربازار موجود می باشد. به صورت تکفاز و سه فاز با بدنه ای از جنس چدن، برنج و نوریل طراحی و عرضه می گردد.

پمپ آب خانگی دو پروانه

لوازم و اجزای تشکیل دهنده پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی نیز همانند سایر سیستم ها و تجهیزات از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات متفاوتی تهیه شده است. هریک از قطعات دارای عملکرد مختص به خود بوده و در نهایت در عملکرد نهایی آن تاثیرگذار می باشد. در بین این قطعات برخی از آنها نسبت به دیگری مهمتر بوده و بیشترین کاربرد را دارد. در ادامه به اجزا مهم و اصلی آن اشاره خواهیم داشت. وبسایت دماپویا تمامی تجهیزات و سیستم ها تاسیسات ساختمان از جمله انواع پمپ آب، کولر گازی، سیستم های گرمایشی در برندهای مطرح و معتبر بازار به منظور خریدی بهینه و مقرون به صرفه عرضه می کند. 

بلبرینگ : یا یاتاقان توپی از سه پخش کنس رینگ (Ring ) ، ساچمه ها (Rolling Elements) ، و قفسه (Cage) تشکیل شده است . بلبرینگ ball bearing فشارهای محوری و شعاعی را تحمل می کنند، گردش و سنتر شدن شفت پمپ آب خانگی را تسریع می بخشد .

درپوش بلبرینگ : برای جلوگیری از حرکت پمپ آب در جهت افقی مورد استفاده قرار میگیرد و از خروج گیربکس جلوگیری می کند .

سیل مکانیکی : این قطعه برای جلوگیری از نشت مواد به بیرون از سیستم مورد استفاده قرارمی گیرد، و دارای دو سطح صاف ثابت و متحرک است. قسمت متحرک آن روی شفت و قسمت ثابت داخل بدنه پمپ آب ( کاسه پمپ ) قرار می گیرد و معمولا جنس آن از فولاد ضد زنگ می باشد. وظیفه آن جلوگیری از نشت سیال به درون بلبرینگ و شفت پمپ آب خانگی می باشد و از خرابی آنها جلوگیری می کند و هزینه های تعمیراتی را به حداقل می رساند . سیل مکانیکی بوسیله منبع سیلیپات روغن ، مکانیکال را خنک کاری میکند.

کاسه نمد : کاسه نمد از سه قسمت نمد فشرده ، واشر کاسه شکل که از جنس فلز است و فنر تشکیل شده و نوعی درزگیر می باشد که از نشت مواد سیال به بیرون پوسته جلوگیری می نماید . در پمپ آب خانگی ، در جاهایی که شفت از پوسته خارج می شود قرار میگیرد .
شفت - شافت : عضو متحرکی که کار آن انتقال نیرو می باشد و حرکت آن ممکن است به صورت دورانی یا حرکت رفت و برگشتی باشد. وظیفه آن در پمپ آب خانگی، به گردش در آمدن پروانه است. سیل و بلبرینگ بر روی شفت نصب می شوند.

پروانه : پروانه میتواند از جنس چدن، فولاد، برنز، برنج، لاستیک قالبی، فایبر گلاس باشد و بسته به نوع ماده ی سیال پمپ شونده در پمپ آب استفاده می شود. وظیفه پروانه افزایش انتقال انرژی سیال است. در پمپ آب پروانه سرعت بیشتری به حرکت آب داده و آب به سطح انرژی بالاتری انتقال می یابد. اندازه، شکل و سرعت پروانه ظرفیت پمپ آب خانگی را تعیین میکند به همین جهت پروانه از مهم ترین قسمت بخش پمپ آب است.

هوزینگ : پوسته یا محفظه ای که فیلترهای میکرونی پمپ آب خانگی درون آن قرار میگیرند. جنس های استیل، شیشه ای و PVC موجود می باشد و با توجه به دبی آب مورد استفاده قرار میگیرد.

رینگ سایشی : اگر پروانه و پوسته باهم در تماس مستقیم باشند رینگ سایشی برای محافظت از آنها در برابر فرسایش مستقیم بکار می رود و از پدیده کالینگ در پمپ آب خانگی جلوگیری می کند. رینگ ها قابل تعویض هستند.

مکانیکال سیال : بین بلبرینگ ها و پروانه پمپ قرار میگیرد، وظیفه آن جلوگیری از نشت سیال به درون بلبرینگ و شفت پمپ آب خانگی می باشد. منبع سیلیپات روغن ، مکانیکال را خنک کاری میکند.

گیج فشار : به وسیله ی گیج فشار میزان فشار سیال را اندازه گیری می کند. در پمپ آب خانگی وظیفه گیج فشار نشان دادن تنظیم فشار آب می باشد که آب تغییرفشاری یا نشت نداشته باشد.

محظفه ی آب بندی : آب بندها و اجزای آن درون این محفظه قرار دارند دو نوع آب بند ثابت و متحرک وجود دارد آب بند ثابت بین قطعات غیر متحرک به صورت واشر قرار میگیرد و نوع متحرک آن وظیفه آب بندی قطعات متحرک پمپ آب خانگی می باشد. آب بندها در اشکال مختلف موجود می باشند و جنس آن ها معمولا از چرم، پلاستیک، لاستیک طبیعی یا مصنوعی می باشد. که U شکل و V شکل، آن در پمپ آب خانگی قابل استفاده می باشد.

بوش : روی شفت قرار می گیرد و از خرابی شفت در برابر عوامل محیطی محافظت می نماید.
عینکی : برای آب بندی پمپ بر روی شفت قرار میگیرد.