کولر آبی

کولر آبی

110 محصول وجود دارد
کولر آبی کولر آبی | قیمت و خرید انواع برند های بازار - دماپویا
نمایش 1 - 20 از 110 مورد

راهنمای خرید انواع کولر آبی با گارانتی معتبر

هزاران سال پیش در ایران باستان برای خنک کردن و تهویه محیط بر بام خانه ها بادگیر ساخته می شد و تا سال ها از این نوع سازه برای تولید باد خنک در خانه ها و مساجد استفاده می کردند و با پیشرفت علم و تکنولوژی با الهام گرفتن از طرح بادگیر های سنتی ، کولر آبی ساخته شد و در جهان بنام کولر ایرانی شناخته می شود . کولر آبی با استفاده از تبخیر آب ، هوا را خنک میکند . آب توسط الکتروپمپ بوسیله ناودان ها به بالای پوشال های کولر آبی هدایت می شود و آنها را خیس نگه می دارد با روشن شدن الکتروموتور هوا از روی پوشال های مرطوب عبور می کند و موجب تبخیر آب می شود و هوای خنک را از طریق کانال وارد سالن و محیط منزل شما هدایت می کند . کولر آبی از لحاظ ساختار دارای دو نوع کولر آبی سلولزی و پوشالی ( معمولی ) می باشند . که اساس کار آنها یکی می باشد و تفاوت در نوع پوشال های بکار رفته در آنها می باشد . در کولر آبی سلولزی به جای پوشال از پد سلولزی متراکم استفاده شده است که مزایای این نوع پد نیاز به تعویض سالانه ندارند و از ورود گرد و غبار به داخل بدنه ی کولر آبی و در نهایت به محیط خانه جلوگیری می کنند همچنین آب بیشتری جذب می کنند و سرمای بیشتری به محیط می دهند . کولرهای آبی با توجه به نیاز مشتری و شرایط محیط در مدل های مختلف با ساختار خاص از قبیل کولر آبی معمولی ، کم مصرف ، مینی کولر ، پرتابل بالکنی و کولر آبی صنعتی تولید شده و در بازار موجود می باشند .

چگونگی انتخاب بر اساس برند و قیمت کولر آبی

با توجه به نیاز مشتری و استفاده از کولر آبی ، در بازار ایران شرکت های متفاوتی کولر آبی با مصرف انرژی و کیفیت متفاوت تولید و به بازار عرضه می نمایند. هنگام مراجعه به بازار، و قصد انتخاب و خرید کولر آبی داشته باشید، با در نظر گرفتن برخی عوامل و نکات مهم میتوان خریدی بهینه و مقرون به صرفه تجربه کرد. یکی از اصلی ترین و مهم ترین فاکتور در انتخاب کولر آبی نوع برند و مارک دستگاه است. این امر از آن جهت حائز اهیمت که شرکت های مطرح و معتبر فعال در این صنعت به طور معمول از اجزا و متریال اصلی و با سطح کیفیت در ساخت کولر بهره می برند، به همین جهت دستگاه تولید شده از سطح کیفیت همچنین بازدهی بالایی برخوردار بوده و با کمترین میزان مصرف انرژی دمای اتاق را به درجه دلخواه کاربر می رساند. یکی دیگر از اهمیت های این امر این است که محصولات تولیدی شرکت های معتبر گارانتی و خدمات پس از فروش مطمئنی عرضه می نمایند، بعد از خرید در صورت هر نوع خرابی برای دستگاه میتوان با مراجعه به مراکز خدمات دهی با درخواست از شرکت گارانتی کننده در رفع ایراد درخواست کمک داشته باشید. از دیگر نکات مهم حین خرید این سری از سیستم های تهویه مطبوع توجه به ابعاد و توان ظرفیت هوادهی کولر آبی مناسب با محل جغرافیایی، ضخامت دیواره و کف کولر آبی، نوع رنگ پوششی آن اشاره نمود. امروزه شرکت های مختلف کولر آبی در برند های متفاوت از قبیل کولر آبی آبسال ، برفاب ، لورچ ، نیرو تهویه البرز کولرهای آبی تولید شده را با بهترین قیمت عرضه می کند. اما بعضی از مارک های معروف نیز به صورت تقلبی و بدون گارانتی در بازار موجود می باشد و در هنگام خرید نمی توانید به راحتی تشخیص دهید. شما مشتریان عزیز می توانید کولر آبی با گارانتی معتبر را از وبسایت تخصصی دماپویا خریداری نمایید و همچنین برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرد و از صحت کالای مورد نظر با خبر شوید .

چگونگی انتخاب بر اساس برند و قیمت کولر آبی

کولر آبی صنعتی

کولر آبی صنعتی دارای میزان هوادهی بیشتر ، قدرت و پرتاب هوای بیشتری نسبت به کولر های خانگی دارد و برای مکان هایی مانند سوله های صنعتی ، سالن های ورزشی ، مراکز تجاری ، مدارس و دانشگاه ها که به سرمایش بیشتری نیاز هست کاربرد دارند . ظرفیت هوادهی این نوع کولر ها از 11000 تا 45000 متغییر می باشند . فن به کار رفته در کولر آبی صنعتی از دو نوع سانتریفیوژ و آکسیال می باشد . فن سانتریفیوژ در کولر آبی حجم نسبتأ ثابتی از جریان هوا را به صورت شعاعی حرکت می دهند عملکرد این فن ها به این گونه است که هوا وارد فن شده و به صورت شعاعی 90 درجه چرخش می کند ، سپس به دلیل نیروی گریز از مرکز شتاب می گیرد و از سیستم خارج می شود . استحکام بالا ، دوام و مقاومت بالا در محیط های خورنده و فرسایشی ، سهولت در نگه داری ، بهره وری در انرژی از ویژگی های کولر آبی صنعتی سانتریفیوژی می باشد . فن آکسیال در کولر آبی صنعتی به صورت محوری می باشد و جریان هوا را در راستای شفت یا به صورت محوری انتقال می دهند . قابلیت طراحی به صورت پرتابل ، قایلبت نصب در بالکن یا سقف مراکز تولیدی و صنعتی ، امکان استفاده از مواد خاص درمخزن آب کولرها مانند مواد ضد عفونی کننده از ویژگی های کولر صنعتی اکسیال می باشد . پوشال های مورد استفاده در کولر صنعتی از نوع سلولزی و پوشالی معمولی می باشد که مشتری با توجه به نیاز و محل نصب میتواند یکی از این مدل ها را انتخاب وخریداری نماید. شرکت های متفاوت در ایران کولر آبی صنعتی در برند های متفاوت از قبیل کولر آبی انرژی ، ارج ،آبسال در بازار ایران تولید و عرضه می نمایند.

کولر آبی صنعتی

ضریب عملکرد COP و راندمان EER در برچسب مصرف انرژی در کولر آبی

ضریب عملکرد (به انگلیسی : Coefficient of performance ) به اختصار COP ضریب بازدهی و عملکرد دستگاه میباشد . به عبارتی دیگر نسبت انرژی مفید بدست آمده به انرژی داده شده به دستگاه بوده و هرچه قدر میزان COP بزرگتر باشد بازدهی دستگاه بیشتر است و عددی بزرگتر از 1 می باشد . راندمان ( به انگلیسی : Energy Efficiency Ratio ) به اختصار EER راندمان دستگاه می باشد به معنی میزان بهره وری انرژی الکتریکی یا مقدار تبدیل انرژی الکتریکی به سرما بوده و هر چه قدر میزان آن در کولر آبی بالاتر باشد قدرت خنک کنندگی دستگاه بالاتر می باشد . برچسب انرژی از هفت حرف لاتین از A تا G رتبه بندی شده که A در آن نشان دهنده کمترین مصرف و بیشترین بازدهی و حرف G در آن نشان دهنده بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازدهی دستگاه است . برچسب انرژی به شما این امکان را میدهد که کولرآبی با بازدهی بیشتر و مصرف برق کمتر انتخاب نمایید .

ضریب عملکرد و راندمان در برچسب انرژی در کولر آبی

راهنمایی محاسبه CFM در کولر آبی

ظرفیت هوادهی کولر آبی را گویند که مخفف عبارت Cubic Feet Minute می باشد و عبارت است از میزان حجم هوایی که فن درهر دقیقه مکش نموده و به داخل کانال خارجی میفرستد. ظرفیت هوادهی کولر بر حسب فوت مکعب در دقیقه بیان می گردد .

محاسبه تقریبی دبی کولر آبی

در محاسبات تعیین دبی کولر آبی باید به نکات زیر توجه نمود : برای طبقه اول یا زیر زمین برای هر متر مکعب فضای اتاق 12CFMو برای هر متر مکعب فضای هال 10CFM منظور شده است و برای طبقات میانی برای هر متر مکعب فضای اتاق 14CFM و برای هر متر مکعب فضای هال 10CFM در نظر گرفته شده و برای طبقه آخر با توجه به افتاب گیر بودن آن برای هر متر مکعب فضای اتاق 17CFM و برای هر متر مکعب فضای هال 14CFM در نظر گرفته شده است .برای مثال یک ساختمان مسکونی در طبقه اول دارای دو اتاق 3 در 3 و هال به مساحت 455 متر مربع و ارتفاع 3 متر چه کولرآبی برای تهویه کل فضا مناسب می باشد .

محاسبهواحد اندازه گیری
حجم هر اتاق3×3×3 =27متر مکعب
حجم دو اتاق2×27 =54متر مکعب
فوت مکعب در دقیقه برای دو اتاق طبقه اول12×54 =648متر مکعب
فوت مکعب در دقیقه برای هال طبقه اول10×45×3 =1350متر مکعب
فوت مکعب هوای لازم برای هر دقیقه جهت طبقه اول648+1350= 1998متر مکعب

با توجه به عدد بدست آمده ظرفیت نزدیک کولر آبی 2000 می باشد .

برای خرید کولرآبی باید به تعداد اتاق ، مساحت فضا ، محل جغرافیایی ، آفتابگیر بودن محیط مورد نظر ، عایق بندی در و پنجره ها و تعداد طبقات و غیره را برای انتخاب کولری با ظرفیت هوادهی مناسب مورد توجه قرار داد و کولری انتخاب کنیم که کارایی بالایی در خنک کردن و پایین اوردن درجه حرارت محیط داشته باشد و فضا را به حد ایده آل خنک نماید .

متراژ آپارتمانظرفیت کولر
فضای 30 تا 50 متر2300 
فضای 50 تا 65 متر3500
فضای 65 تا 120 متر4900
فضای 120 تا 155 متر 7000

راهکارهایی برای استفاده بهینه از کولر آبی

وب سایت دماپویا برای نصب و راه اندازی کولر آبی به شما توصیه میکند برای بازدهی بیشتر و عملکرد بهتر کولر آبی ترجیحأ محل نصب آن سایه باشد و روی چهار پایه با فاصله ی 30-20 سانتی متری قرار بگیرد ، به علت وجود املاح در آب صافی کولر رسوب میگیرد بهتر است صافی را تعویض یا رسوب آن را پاک کنید ، پوشال کولر آبی محل رشد باکتری و قارچ ها می باشند و برای خلاص شدن از آنها و جلوگیری از ورود به محیط منزل و محل کار بهتر است داخل محفظه و روی پوشال ها از محلول ضد عفونی کننده موجود در بازار استفاده کنید و هر سال پوشال کولر را تعویض نمایید . در پایان فصل و در مواقعی که از کولر آبی استفاده ندارید آب کف کولر را خالی کنید و روی کولر را با برزنت بپوشانید و در صورت امکان شیر فلکه آب را ببندید . شما با انجام این توصیه ها می توانید از کولر آبی استفاده بهینه داشته باشید .

کولرهای آبی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه بصورت مختصر به آنها اشاره می کنیم .

الکترو موتوردو دور ( موتور فن )

موتورها انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند . در کولر الکتروموتور ، فن را به چرخش در می آرود و الکتروموتورها ی مخصوص کولر آبی با کاربرد تسمه ای دو دور بوده و تک دور آنها نیز بنا به سفارش قابل تولید و تحویل می باشد.دارای دو دور تند و کند می باشند . دور کند آن 1000و دور تند آن 1500 دور در دقیقه می باشد هر چه دور کولر بیشتر باشد میزان مصرفی برق نیز در کولرآبی بیشتر خواهد بود .

پمپ آب ( واتر پمپ )

توسط واتر پمپ ، آب از تشتک پایینی کولرآبی به سه راهه آب منتقل می شود و از آنجا به ناودان کولر آبی هدایت می شود.پمپ آب میتواند به راحتی آب را به ارتفاع دومتری برساند و شامل استاتور،روتور،محور،درپوشها،بوش ها،پایه و متعلقات آن می باشد .

شناور ( فلوتر )

شناور وسیله ای است برای تنظیم میزان و ارتفاع آب درون محفظه کولر آبی که از سرریز شدن آب جلوگیری می کند و قابل تنظیم می باشد و درست قرار گرفتن شناور کولر آبی در بازدهی کولر موثر است .

فن یا پروانه

از طریق توربین یا فن هوای تهویه شده به داخل محفظه کولرآبی کشیده می شود . میزان قدرت فن یا کولر بر اساس فوت مکعب هوایی که در هر دقیقه فن به داخل محفظه کولر آبی هدایت میکند محاسبه می گردد . برای مثال در کولرِ 6500، 6500 فوت مکعب هوا در هر دقیقه توسط فن مکیده شده و به داخل محفظه کولر هدایت می شود .

تسمه

قدرت ایجاد شده توسط الکتروموتور به وسیله تسمه و از طریق پولی ها یا فلکه ها به فن انتقال می یابد . نحوه رگلاژ کردن تمسه کولر آبی به این صورت است که پیچ های پایه الکتروموتور را شل نموده به طوریکه تسمه روی پولی ها کمانه نکند و نیز محور را تحت فشار قرار ندهد که مشکلات احتمالی از قبیل خرابی یاتاقان یا سوختگی موتور را ایجاد نکند .برای سفارش تسمه کولر ضخامت و طول تسمه مدنظر می باشد .

کانال خارجی

کانال خارجی کولرآبی بین برزنت و دریچه هوا قرار می گیرد . جهت راندمان خنک کنندگی بیشتر کولر آبی بهتر است که این قسمت کمتر در معرض نور خورشید قرار گیرد .

کانال داخلی

این کانال در داخل کولر ومقابل پروانه قرار دارد و هوای مرطوب داخل کولر از طریق این کانال وارد محیط داخلی می شود.

بدنه کولر

بدنه کولر آبی از جنس فلز بوده که سه طرف آن با درپوش ها که پوشال ها روی آن قرار دارند و معمولا متحرک هستند و میتوان جهت تعویض پوشال ها یا سرویس کولر از اطاقک کولر جدا ساخت . طرف دیگر ثابت بوده و بوسیله برزنت به کانال اصلی کولر آبی متصل است و هوای مرطوب از آن خارج می شود .

ناودان ها

در قسمت بالای هریک از درپوش های کولرآبی یک مسیری جهت ورود و توزیع آب وجود دارد و آب هدایت شده توسط پمپ را بر روی پوشال ریخته و در اثر تماس با هوا تبخیر گردیده سبب تهویه هوا می شود .

کابل چهار رشته

از کابل چهاررشته ای در کولر آبی برای ارتباط الکتریکی ( انتقال برق ) کلید مخصوص به کولرآبی استفاده می شود . این کابل ترجیحا یک تکه با سطح مقطع 4در1/5 با فیش های مخصوص به کلید کولر آبی وصل شده و توجه شود که مسیرعبوری کابل بایستی در اطراف کانال کولر باشد .

فیوز

طبق استاندارد بایستی سرراه فاز ورودی به کولرآبی حتما فیوز و کلید نصب نمود تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری به عمل آید . در کولرهای آبی برای حفاظت تجهیزات الکتریکی در مقابل خطرات احتمالی مانند نوسان برق ، فیوز سرراه فاز سیم ها یا کابل ارتباطی به کلید مخصوص استفاده شده و در صورت نوسانات به طور خودکار قطع می شود . این فیوز باید از نوع اتوماتیک یا آلفا بوده و آمپرنامی آن 10 باشد .

جعبه ترمینال

به جهت ایجاد اتصالات مطمئن وعایق از بدنه به کولر آبی است. ارتباط الکتروموتور فن، واترپمپ و خازن از طریق جعبه تقسیم یا ترمینال به کابل چهاررشته ای کولرآبی صورت میگیرد . این جعبه دارای یک درپوش بوده و محل استقرار آن در داخل محفظه کولر است. در طرفین بعضی از ترمینال ها حروف یا اعدادی نوشته شده که راهنمای خوبی برای اتصال صحیح سیم ها به آن است.

کلید مخصوص

برای راه اندازی وکنترل موتور می باشد . کلید مخصوص کولرآبی برای راه اندازی الکتروپمپ یا پمپ آب الکتروموتور دو دور و کنترل دورهای آن از سه کلید قطع و وصل استفاده میگردد.

دریچه هوا

وظیفه این دریچه درکولر آبی پخش هوا به داخل محیط بوده و دارای دو ردیف پره فلزی به صورت افقی و عمودی از جنس آلومینیوم و توسط بازویی قابل تنظیم می باشند . محل قرار گرفتن این دریچه مدخل ورودی هوای مرطوب به داخل ساختمان است .

ویدیو آشنایی با کولر آبی

کولر آبی چندهزار بخرم؟
برای راهنمایی خرید کولر آبی باید در نظر داشت که این سیستم در ظرفیت هوادهی مختلفی تولید می شود که حاکی از توان مکش کولر در زمان معین می باشد. در ایران این مدل کولر در ظرفیت های 5، 7 و 12 هزار عرضه می شوند تا نیاز مناطق مختلف پوشش داده شود. نوع منطقه جغرافیایی، متراژ محل، تراکم جمعیتی، تعداد پنجره ها، عایق بندی در و پنجره ها و میزان آفتاب گیر بودن از جمله مواردی هستند که در انتخاب این معیار تاثیرگذار اند. بنابراین با در نظر گرفتن این عوامل بایستی نسبت به انتخاب ظرفیت مناسب اقدام کرد تا کل محیط را یکنواخت خنک کند.
چه برندهایی برای خرید کولر آبی موجود است؟
برای خرید بهترین کولر آبی که از سطح کیفیت مطلوبی برخوردار باشد و در بلند مدت نیز با راندمانی بالا هوای خنک مورد نیاز را برای ساکنان محیط فراهم کند، انتخاب برند معتبر حائز اهمیت است. آبسال، انرژی، برفاب، توان و جنرال پویا از جمله مهم ترین و معتبرترین تولیدکنندگان در عرصه کولر آبی اند که این محصول را به همراه قطعاتی درجه یک می سازند. علاوه بر آن ها شما عزیزان می توانید برای آشنایی با برندهای بیشتر در این زمینه به صفحه مربوطه آن در دماپویا مراجعه نمایید.
رنج قیمت کولر آبی در بازار چگونه است؟
قیمت کولرهای آبی به عواملی چون ظرفیت و برند وابسته است اما به طور کلی شما میتوانید از حدود 1 میلیون تومان کولر آبی خریداری کنید تا مبلغ 60 میلیون تومان برای کولر های صنعتی. کولر های آبی خانگی در رنج 6 میلیون تومان میباشد