مشخصات آبگرمکن خوب

مشخصات یک آبگرمکن خوب
مشخصات یک آبگرمکن خوب

در این مطلب به ویژگی و مشخصات یک آبگرمکن خوب اشاره خواهیم داشت. دسترسی به آب گرم برای انجام کارهای روزانه از قبیل پخت و پز، شستشو، استحمام و دیگر امور یکی از نیازهای اساسی و مبرم هر سازه ساختمانی به شمار می آید. به همین منظور ابزار و وسایل متعددی برای گرم کردن آب مصرفی طراحی و ساخته شده که هریک ویژگی ها و عملکرد مختص به خود را دارا می باشند. آبگرمکن یکی از این تجهیزات گرمایشی است که از زمان های دور مورد استفاده قرار گرفته و با پیشرفت تکنولوژی و دستخوش تغییر شده و به شکل مدرن امروزی تبدیل شده است. برای خرید آبگرمکن بهتر است برخی نکات و مواردمهم را در نظر داشت که خریدی بهینه و متناسب با نیاز را انجام دهید. در ادامه به مشخصات آبگرمکن خوب اشاره خواهیم داشت.

آنچه باید درباره یک آبگرمکن خوب بدانیم

با توجه به اینکه آبگرمکن یک وسیله ی ضروری و اساسی برای هر خانه ای به شمار می آید، به همین دلیل لازم است برای خرید این محصول برخی نکات و موارد مهم را در نظر داشت. بهتر است قبل از خرید با در اختیار داشتن یک انتخاب درست آبگرمکنی متناسب با نیاز خریداری کنید.

مشخصات آبگرمکن خوب

با وجود اینکه در سالهای اخیر استفاده از سایر سیستم های گرمایشی رواج یافته اما همچنان در بسیاری از ساختمان ها از آبگرمکن به عنوان سیستم گرمایشی و گرم کننده آب مصرفی بهره می برند. به طور معمول این تجهیزات در ظرفیت های مختلف و در دو مدل آبگرمکن دیواری و ایستاده با سطح کیفیت های مختلف تولید و در بازار موجود می باشند. در ادامه به مشخصات آبگرمکن خوب اشاره داریم.

نوع سوخت مصرفی

اولین نکته در خصوص ویژگی و مشخصات نوع سوخت مصرفی و دسترسی راحت به آن می باشد. به طور عمده آبگرمکن ها در سه مدل برقی، گازی و گازوئیلی طراحی و ساخته می شوند که سوخت رسانی در تمامی نقاط به یک شکل صورت نمیگیرد و با توجه به موقعیت و شرایط ساختمان لازم است نوع سوخت دستگاه را نیز مشخص کنید. علاوه بر این بهتر است نوع سوخت به راحتی در دسترس باشد، همچنین هزینه های مصرفی کمی در پی داشته باشد و اینکه و همچنین کمترین آسیب را برای محیط زیست به همراه داشته باشد.

ایمنی آبگرمکن

نحوه ی عملکرد آبگرمکن به این صورت است که با مصرف سوخت و ایجاد شعله آب ورودی به دستگاه را گرم می کند. بنابراین سطح ایمنی آبگرمکن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل اولین نکته و فاکتور مهم در خصوص ایمنی دستگاه است. لازم است آبگرمکنی انتخاب کنید که مطابق استانداردهای موجود طراحی و ساخته شده باشد، بنابراین به نشان استاندارد آن توجه ویژه ای داشته باشید. علاوه بر این لازم است دارای کلید حرارتی و شیر اطمینان نیز باشند.

برند آبگرمکن

از دیگر مشخصات آبگرمکن خوب می توان به برند معتبر و مطرح آن اشاره داشت. با توجه به نیاز بازار و مصرف کننده شرکت های متعددی در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های آبگرمکن در حال فعالیت هستند و سالانه میلیون ها دستگاه تولید و روانه بازار رقابت می کنند. سازنده های معتبر برای رضایت مشتری از بهترین متریال و قطعات اصلی در ساخت آبگرمکن بهره می برند که همین امر موجب شده از سطح کیفیت بالایی برخوردار باشند. بنابراین با خرید از برندهای مطرح میتوان با رضایت خاطر تا سالها استفاده بهینه از دستگاه داشت. از برندهای معتبر می توان به آبگرمکن بوتان اشاره داشت.

دوام و کیفیت آبگرمکن

از دیگر نکات مهم که از ویژگی و مشخصات آبگرمکن خوب به شمار می آید دوام و کیفیت دستگاه می باشد. به دلیل تماس مستقیم آب با بدنه و سایر اتصالات همچنین وجود شعله لازم است که جنس بدنه و سایر قطعات از سطح کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. به طور معمول کیفیت آبگرمکن را می توان از طریق نشان استاندارد ثبت شده روی دستگاه مطلع گردید. همچنین دارا بودن تاییدیه های معتدد از سازمان های داخلی وخارجی نیز می تواند تاییدی بر کیفیت و دوام آن باشد.

آبگرم فوری و سریع آبگرمکن

همانطور که اشاره شد آبگرمکن وظیفه ی تامین آبگرم مصرفی روزانه را دارد. بنابراین از مشخصات آبگرمکن خوب اینست که آبگرم را فوری و سریع در کوتاهترین زمان بدون نوسان دمایی تامین کند. و برای گرم شدن آب زیاد معطل نشوید به طوریکه با باز شدن شیر آب توسط کاربر آبگرم سریع در اختیار داشته باشد.

میزان مصرف انرژی آبگرمکن

از دیگر ویژگی و مشخصات آبگرمکن خوب اینست که با بهینه انرژی بالاترین بازدهی را داشته باشد. به طور معمول میزان مصرف سوخت دستگاه از طریق یک برچسب روی دستگاه چسبیده می شود. هر چه قدر میزان مصرف سوخت کمتر باشد به تبع میزان بازدهی آن نیز افزایش می یابد. به طور معمول آبگرمکن دیواری نسبت به مدل ایستاده میزان مصرف انرژی کمتری دارد.

فشار آب

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که میزان فشار آب کمتر از معمول است باید در انتخاب آبگرمکن نهایت دقت را به خرج دهید چرا که آبگرمکن هایی در بازار موجود می باشد که با حداقل میزان فشار آب، دستگاه روشن می شود و آبگرم مورد نیاز را تامین می کند. در غیر این صورت آبگرمکن با فشار کم روشن نمی شود.

مقالات مرتبط

پاسخ