سیستم تهویه مطبوع و سرمایش
پرده هوا
داکت اسپلیت
کولر گازی اسپلیت
تصفیه هوا

سیستم تهویه مطبوع و سرمایش

1213 محصول وجود دارد
سیستم تهویه مطبوع و سرمایش قیمت انواع سیستم تهویه مطبوع و سرمایش ساختمان - دماپویا
نمایش 1 - 20 از 1213 مورد

تعریف کلی سیستم تهویه مطبوع و سرمایش ساختمان

تهویه مطبوع به معنای انجام عملیات توسط سیستم هایی است تا هوای محیط برای زیستن و کار کردن مطلوب و لذت بخش شود. برای انجام این عمل نیاز به سیستم هایی با ظرفیت مناسب است تا در محیط مورد نظر نصب بشود. تهویه مطبوع به عنوان یکی از تاسیسات ساختمان است، شامل کنترل دما و رطوبت آن، سرمایش و وزش باد خنک، تصفیه هوا و ضدعفونی کردن آن و گرمایش است. سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایش ساختمان زیر شاخه ای از مهندسی مکانیک در این صنعت بشمار می آیند. این سیستم ها در اروپا از قرن هفدهم و در آمریکا از قرن بیستم عمومی شدند. همانطور که می توان حدس زد وظیفه ی این سری از تجهیزات تامین و تغییر هوای موجود و جایگزین کردن آن با هوایی دلنشین می باشد. این سیستم ها به وسیله روش خاصی شرایط هوا را به صورت اتوماتیک ثابت نگه می دارند تا رفاه ساکنان محیط را تامین نمایند. از زمانیکه افراد برای زندگی کردن به ساختن ساختمان های آجری و یا گلی روی آوردند به دنبال روش هایی برای خنک کردن و تهویه هوای داخلی منازلشان بودند، به همین جهت دستگاه ها و لوازم متعددی طراحی و تولید شدند و به منظور تهویه مطبوع در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
تجهیزات سرمایشی به اشکال مختلفی طراحی و تولید می شوند و انتخاب آن ها به عملکرد ساختمان، میزان سرمایش مورد نیاز، معماری ساختمان و معیارهای دیگری بستگی دارد. کولر گازی اسپلیت، فن کویل، کولر آبی، اسپلیت مرکزی، تصفیه هوا، داکت اسپلیت، پرده هوا و چیلر زیرشاخه سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایش ساختمان بشمار می آیند. همگی وسایل بردوتی و تهویه مطبوع با یک هدف یعنی تامین هوایی مطلوب و دلنشین طراحی و ساخته شده اند. اما تفاوت آنها در نوع عملکرد، ظرفیت و بازدهی، نوع منبع تغذیه بوده که هریک ویژگی های مختص به خود را دارا می باشد. و همچنین هریک از آنها در مدل ها و برندهای متنوعی توسط شرکت های تولید کننده طراحی و عرضه می شوند. برای انتخاب و خریداری این سری از تجهیزات بهتر است موقعیت بنا و بار بردوتی متناسب با آن را در نظر داشت که بتوان خریدی بهینه و مقرون به صرفه تجربه کرد. هنگام خرید تجهیزات سرمایش ساختمان اگر نوع درست و طرفیت مناسب را انتخاب نمود کمک شایانی به کاهش اتلاف و هدررفت انرژی همچنین هزینه های اقتصادی خواهد نمود. از این رو توصیه ما به شما اینست با توجه به تجربه و تخصص نیروهای مجرب گروه دماپویا جهت مشاوره و کارشناسی تماس حاصل کرده و نسبت به خرید انواع سیستم های مورد نظر در صنعت تاسیسات ساختمان با برند اصلی و گارانتی معتبر اقدام نمایید. در ادامه به انواع زیرشاخه های این سری از تاسیسات همراه با تصاویر هریک اشاره خواهیم داشت.

تقسیم بندی سیستم های تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع عملکرد دستگاه های مختلف به منظور کنترل دما، رطوبت، فشار و سرعت جریان هوا می باشد. این سیستم برای یک فضا هوایی با دما یکنواخت ایجاد می کند تا هوا را به شرایط استاندارد برسانند و طراحی آنها به وسیله اصول ترمودینامیک، سیالات و مکانیک و اصول انتقال حرارت انجام می گیرد. از انواع ;تجهیزات سرمایش ساختمان در پروژه های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی استفاده می شود تا هوا را به دمای مطلوب رسانده و آسایش و رفاه را برای کاربران این سیستم مهیا کند. انواع مختلف این سیستم بر اساس نیازهای افراد و محیط های گوناگون که شرایط آب و هوایی متنوعی دارند، توسط سازنده های داخلی و خارجی تولید می گردند. هر سیستم عملکرد و ساختار مخصوص به خود را دارد و عمل تهویه مطبوع هوا را به میزان مطلوب کاربر تامین می سازد. تجهیزات سرمایش ساختمان را می توان بر اساس معیارهای متعددی تقسیم بندی کرد. در این تقسیم بندی نوع سیال مد نظر قرار داده شده است.

سیستم های تمام هوا: در این سیستم سیال اولیه هوا است که از روی کویل های دستگاه هواساز به کمک فن عبور داده می شود. سپس هوا پس از طی یکسری تحولات دیگری مانند رطوبت زنی، از طریق کانال به فضای محیط منتقل می شود. بنابراین در این سیستم ها در مواردی استفاده می شود که امکان کانال کشی باشد. در این سیستم ها تجهیزات سرمایشی باید به حدی قوی باشد تا گرمای محیط را گرفته و هوای محیط را به میزان کافی خنک سازد. در این تجهیزات از هواساز مرکزی به منظور تهیه و ارسال هوای خنک استفاده می شود.
سیستم های تمام آب: در مکان هایی که تهویه هوا از طریق تهویه طبیعی فراهم می شود نیازی به کانال کشی هوای تهویه از یک دستگاه مرکزی نیست. به صورت کلی سیستم های تمام آبی به سیستم هایی اطلاق می شود که در آن آب پس از سرد یا گرم شدن در موتورخانه مرکزی به فضای مورد نظر انتقال می یابد. در این حالت با استفاده از کویل آب سرد یا کویل آب گرم، سرمایش و گرمایش فضا را تامین می کنیم. بنابراین از این تجهیزات هم برای سرمایش هم برای گرمایش می توان استفاده کرد. مزیت این سیستم ها این است که علی رغم آن که نمی توانند میزان رطوبت هوا را تغییر دهند، تاسیسات آن حجم کمی دارند و هزینه راه اندازی و نگه داری آن نسبت به سایر سیستم های مشابه کمتر است.
سیستم های هوایی- آبی: در این سیستم ها آب سرد یا گرم تهیه شده که دور از محیط تهویه از طریق یک سیستم مرکزی توسط چیلر یا بویلر تهیه می شود، از طریق لوله ها به داخل مبدل حرارتی اتاق ارسال می شود و بخش اعظم بار حرارتی فضای اتاق را جبران می کند. در سیستم های هوایی آبی، به هوای ورودی فضا، هوای اولیه و به آب مورد استفاده در سیستم، آب ثانویه گفته می شود. سیستم لوله کشی آب ثانویه می تواند به صورت دو لوله ای، سه لوله ای و یا چهار لوله ای باشد. این سیستم ها اغلب در فضاهای محیطی ساختمان مثلا در آپارتمان ها و اداره ها که بارهای محسوس آن زیاد است و نیازی به کنترل رطوبت ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد. از سیستم های هوایی آبی به منظور تامین سرمایش و گرمایش زون های خارجی، تامین هوای تازه اتاق ها و کنترل هر اتاق به صورت جداگانه می توان استفاده نمود.
سیستم های تبرید یکپارچه: تمایز این سیستم های تبرید یکپارچه با سایر سیستم ها این است که دارای سرمایش منطقه ای اند و سیستم های دیگر از یک واحد مرکزی برای خنک کردن هوای تهویه یا سرد کردن آب یونیت ها استفاده می کنند. ساده ترین نوع سیستم تبرید یکپارچه، دستگاه تهویه مطبوع پنجره ای است که در آن پنجره یا سیستم مرکزی هوای تهویه را فراهم می نمایند. واحدهای تهویه مطبوع پنجره ای همانطور که از نام آن مشخص است، در درگاه پنجره نصب می گردد و مناسب فضاهای کوچک و متوسط است. مزیت این سیستم آن است که به راحتی نصب می شود و هزینه نگه داری آن پایین است. این سیستم خود شامل سه سیستم اصلی الکتریکی، هوایی و گازی می باشد.

انواع سیستم های تهویه مطبوع

همانطور که گفته شد، تجهیزات سرمایش ساختمان را می توان با معیارهای مختلفی تقسیم بندی کرد. سیستم های مختلفی جهت تهویه مطبوع و سرمایش ساختمان طراحی و تولید می شوند که هر یک با تاسیسات و کاربردهای به خصوصی هماهنگ است. تفاوت این سیستم ها علاوه بر نوع سیال، در نحوه ی عملکرد و نوع کاربری نیز می باشد. سیستم های مختلف جهت رفع نیازهای متنوع تولید و روانه بازار می شوند تا با افزایش سطح کیفیت هوای محیط، رفاه و آسایش را برای کاربران تهیه نمایند. با افزایش تنوع و مدل های مختلف هر سیستم تهویه مطبوع، انتخاب مدل دقیق و متناسب با نیاز ضروری به نظر می رسد و به فراخور هر پروژه و نیاز مشتری، لازم است دقت کافی به خرج داد تا هزینه ای که می کنید به هدر نرود. در تقسیم بندی زیر دو انتخاب کلی از سیستم سرمایش ساختمان را مورد بررسی قرار داده ایم.

سیستم های تهویه مطبوع مستقل

در این سیستم ها کندانسور معمولا در پشت بام نصب می شود و در ساختمان های مرتفع که تعداد طبقات آن بیش از چهار پنج طبقه است، اغلب در تراس نصب می گردد. در این صورت کندانسور بخش گسترده ای از تراس را اشغال می کند و به همین خاطر لازم است که در معماری پوشش کندانسور ملاحظات دقیق رعایت شود تا مورد پوسیدگی و خرابی قرار نگیرد. انواع مختلف تجهیزات تهویه مطبوع مستقل شامل سیستم داکت اسپلیت، مینی چیلر و کولر گازی می باشد که در ادامه به صورت کامل آن ها را تشریح کرده ایم. در این سیستم ها ساکنین ساختمان به صورت مستقل در زمان دلخواه تجهیزات سرمایش یا گرمایش خود را تنظیم کرده و از آن استفاده می نمایند. همچنین هر واحد به صورت مستقل می تواند برای بخشی از واحد سرمایش یا گرمایش را تنظیم کند و از هوای مطبوع سیستم لذت ببرد. مزیت این سیستم بر دیگر سایر تهویه مطبوع مرکزی این است که هزینه برق و همچنین تعمیرات لازم در هر واحد به صورت مجزا و مشخص محاسبه می شود و نیازی به شبکه لوله کشی از موتورخانه تا هر واحد نیست.

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی

سیستم های مرکزی مانند چیلر تراکمی و چیلرهای جذبی و همچنین فن کویل و هواساز است که کارایی بالایی دارد. با استفاده از این تجهیزات هزینه های اولیه کاهش می یابد زیرا مصرف برق آن ها نسبت به سیستم های مستقل کمتر است. مزیت دیگر آن ها این است که طول عمر بالایی دارند و با توجه به اینکه در  ساختمان های بالای چهار- پنج طبقه تراس اشغال نمی شود، نمای ساختمان را خراب نمی کند. لازم به ذکر است که هزینه ی نگه داری این سیستم ها مانند هزینه ی عایق کاری و لوله کشی، نسبت به سیستم های مستقل بیشتر است. در ادامه انواع مختلف تجهیزات سرمایش ساختمان از نوع مرکزی را به صورت مفصل شرح خواهیم داد.

کولرگازی اسپلیت

می توان گفت یکی از متداول ترین نوع سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایش ساختمان در تمام دنیا کولر گازی اسپلیت است. این سری از تجهیزات به منظور ایجاد هوای مطبوع از مایع مبرد موجود در کمپرسور دستگاه بهره می برد، نحوه ی عملکرد کولرگازی اسپلیت به این صورت است که برای تولید هوای خنک مایع مبرد را به گاز تبدیل کرده و گرمای محیط را جذب می نماید، سپس هوای خنک تولید شده را به محیط اطراف منتقل می نماید. و همین چرخه به طور دائم ادامه دارد. هوای خنکی که کولر گازی پخش می کند، موجب آزار و اذیت نمی شود. در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در این زمینه فعالیت داشته و سالانه میلیون ها دستگاه کولر گازی را تولید و روانه بازار رقابت می کنند. این دستگاه از دو یونیت داخلی و خارجی تهیه می شود و در مدل های متعددی طراحی و تولید می شوند. اساس کار کولر گازی از طریق سیکل تبرید تراکمی است. کولرگازی های موجود در بازار در مدل های دیواری، ایستاده، پرتابل، کاستی و پنجره ای هریک در ظرفیت هوادهی متفاوتی تولید و عرضه می شوند. انتخاب ظرفیت مناسب، وابسته به معیارهای مختلفی از جمله متراژ محیط مورد نظر است. از ویژگی های این سری از تجهیزات سرمایشی میتوان به عمکلرد گرمایشی آن نیز اشاره داشت؛ به همین جهت میتوان علاوه بر ایجاد هوای خنک، در روزهای سرد نیز از تجهیزات گرمایشی آن بهره مند شد و از این طریق دیگر وسایل مشابه را حذف نمود. همچنین برخی از مدل های موجود، مجهز به جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا از قبیل اینورتر هستند که دغدغه ی هزینه های برق را مرتفع می سازد. از برندهای مطرح بازار میتوان به کولر گازی ایران رادیاتور، ایساتیس، جنرال، الجی، سامسونگ، سام، گری و گرین و دهها برند دیگر که هریک در نوع خود از سطح کیفیت متفاوتی برخودارند، تولید و در بازار موجود می باشند. شرکت های قدرتمندی که در این خصوص فعالیت دارند همواره سعی برآن داشته که جدیدترین تکنولوژی ها را در ساخت و طراحی این سری از سیستم تهویه مطبوع بکار گیرند، و با کمک فناوری مصرف انرژی و اثرات مخرب زیست محیطی ایجاد شده توسط این سری از تجهیزات سرمایش ساختمان به حداقل برسانند.

تجهیزات سرمایش ساختمان دماپویا

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها میتوانند جایگزین مناسبی برای سایر تجهیزات سرمایش ساختمان مشابه در فضاهایی با متراژ بالا باشند. این تجهیزات تهویه مطبوع توسط سازنده های مختلفی در ظرفیت های گوناگون طراحی و تولید می شود و یکی از مشخصه های آن استقلال آن است که قادر به تامین سرمایش و تهویه مطبوع چند ساختمان به صورت همزمان است. همانطور که از نام داکت اسپلیت پیداست، این سری از تجهیزات سرمایش ساختمان نیز از دو واحد مجزا تشکیل شده اند، و یونیت داخلی به گونه ای طراحی شده که در سقف کاذب و در بین طبقات قرار گرفته و از طریق دریچه ها هوای ایجاد شده را به داخل محیط منتقل می کنند. این ویژگی باعث می شود فضای مفید محیط اشغال نشود و یونیت خارجی نیز در محیط باز مانند پشت بام و یا بالکن قرار می گیرد، ارتباط این دو بخش با استفاده از لوله های مسی برقرار می شود. تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی در نوع مبرد آن است و مزیت آن نسبت به سایر تجهیزات تهویه مطبوع در اتصال آن به هوای تازه و راندمان بالای آن می باشد. داکت اسپلیت بوسیله ی چیلر و یا پکیج آب مورد نیاز مدار را تامین می کند. از ویژگی مثبت و کاربردی این سری از تجهیزات تهویه مطبوع، عملکرد دوکاره سرمایش و گرمایش آن است که در تابستان می توان از هوای مطبوع خنکی که ایجاد می کند استفاده کرد و در فصول سرد نیز از عملکر گرمایشی آن بهره گرفته می شود تا هوای محیط را مطلوب و لذت بخش نماید. همچنین از مزایای بهره مندی از داکت اسپلیت به عنوان تهویه مطبوع ساختمان، می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی، حذف کانال و لوله کشی های اضافی، کاهش هزینه های اقتصادی اشاره نمود. همچنین به علت قرار گیری در سقف ساختمان از طول عمر بالایی برخودارند. به منظور کاهش انرژی و کاهش هزینه های برق، این سری از تجهیزات نیز در مدل اینورتر نیز تولید می گردند تا با بهره گیری از این تکنولوژی مصرف برق را کاهش دهند؛ بدین ترتیب با استفاده از داکت اسپلیت اینورتر مصرف انرژی تا 60 درصد کاهش می یابد و هنگام عملکرد سرمایش و گرمایش برق کمتری مصرف می نماید. از برندهای مطرح و معتبر در بازار نیز می توان به داکت اسپلیت گرین ، وستن ایر، میدیا، آکس، گرین، ال جی، سامسونگ و دهها برند متنوع دیگر در بازار اشاره نمود.

انواع داکت اسپلیت

فن کویل

فن کویل ساده ترین نوع سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایش ساختمان بشمار می آید و مناسب مکان هایی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا را به صورت جداگانه تنظیم و کنترل نماییم. این سری از سیستم ها از دو بخش فن و کویل تشکیل شده اند. از این سری تجهیزات می توان به عملکرد سرد و گرم آن اشاره نمود که همین امر سبب شده دیگر نیازی به سایر وسایل حرارتی و برودتی نباشد و با همین یک دستگاه بتوان هوای مطبوع را به محیط هدیه بخشید. کویل ها از طریق لوله های رفت و برگشت آب مورد نیاز مدار را تامین می کنند، و از طریق فن دمای ایجاد شده را به محیط اطراف هدایت می کنند. مزیت آن این است که لوله کشی آن به فضای کمتری نسبت به سایر تجهیزات نیاز دارد. این دستگاه از لحاظ موقعیت نصب دارای انواع مختلفی است که شامل فن کویل کاستی، سقفی توکار، کانالی و زمینی می باشد. فن کویل آبگرم را از پکیج و موتورخانه، و آب سرد مورد نیاز مدار را از چیلر دریافت می نماید. این سری از تجهیزات در مدل های مختلف کابین دار و بدون کابین طراحی و تولید می شوند اما همگی درون سقف بین طبقات قرار می گیرند. به هنگام خرید فن کویل لازم است بر اساس محیط و نیاز خود، علاوه بر مدل آن ظرفیت مناسب را انتخاب و خریداری نمایید تا محیط مورد نظر را به صورت کامل تحت پوشش سرمایش قرار دهد. از برندهای معتبر و مطرح در بازار می توان به فن کویل ساراول، گرین، تهویه، آذرنسیم، فرولی، تراست و دیگر برندها که هریک به نوع خود از سطح کیفیت مطلوبی برخودارند و در صنعت سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات ساختمان حرفی برای گفتن دارند، تولید و در بازار به فروش می رسند.

انواع فن کویل

کولر آبی

از قدیمی ترین نوع وسیله ی خنک کننده به خصوص در ایران، کولر آبی می باشد. این سری از تجهیزات سرمایش ساختمان و تهویه مطبوع برای ایجاد هوای خنک از آب بهره می گیرد؛ به این صورت که پس از روشن شدن دستگاه و شروع بکار پمپ، آب روی پوشال ها ریخته شده و با کارکرد پروانه هوای خنک از طریق دریچه ها به داخل محیط منتقل می شود. بنابراین یکی از روش های بهینه برای ایجاد هوای مطبوع و سرد، خنک سازی آبی به وسیله کولر آبی است. با توجه به اینکه این سری از تجهیزات سرمایش ساختمان در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، سازنده های کولر آبی آن را در مدل های متفاوت و با موقعیت نصب متنوع تولید و عرضه می کنند. مزیت کولر آبی نسبت به سایر تجهیزات مشابه، هزینه پایین آن، نصب و راه اندازی ساده و مصرف برق پایین است. از مدل های موجود می توان به کولر آبی پشت بامی، مینی کولر، پرتابل، و صنعتی اشاره نمود. به علت قرار گیری کولر در فضای باز و مرطوب بودن دائم پوشال ها، فضایی مناسبی برای رشد میکروب وباکتری، و نیز آلودگی هوا می باشد، از این رو شرکت های تولیدی سعی بر آن داشته از پوشالهایی با جنس مرغوب و یا نوع سلولزی برای کاهش این معظل بکار گرفته اند. به صورت کلی استفاده از کولر آبی در آب و هوای خشک و معتدل مناسب تر به نظر می رسد. از برندهای مطرح بازار می توان به کولر آبی آبسال، لورچ، انرژی، توان، برفاب و دیگر مارک ها که هریک دارای سابقه ای طولانی در این عرصه هستند اشاره نمود.

انواع کولر آبی

آب سردکن

آبسردکن یکی از سیستم هایی است که دارای قابلیت تغییر دمای آب به درجه ی سردتر و گرمتر می باشد. این سری از تجهیزات در مدل های متفاوتی با وصل شدن به شیرآب ساختمان و عمل خنک سازی آب ورودی به دستگاه را انجام می دهد و در مکان های پرتردد مانند مطب ها، ادارات، فروشگاه ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. البته در مکان های دیگر نیز به شرطی که امکان اتصال به برق وجود داشته باشد، قابل استفاده است تا افراد حاضر از آب بهداشتی آن به منظور رفع تشنگی بهره ببرند. یکی از تکنولوژی هایی پیشرفته ای که در این سری از تجهیزات سرمایش ساختمان بکار گرفته شده سیستم تصفیه و فیلترهای آنتی باکتریال در آنهاست. دستگاه آبسردکن از نظر نحوه قرار گرفتن منبع آب در سه مدل طراحی و تولید می شوند؛ آبسردکن هایی که منبع آنها در بالا قرار دارد که به آبسردکن منبع بالا شناخته شده اند، آبسرد کن هایی که منبع آنها در پایین دستگاه قرار دارد و اغلب به صورت ایستاده هستند و به آبسردکن منبع پایین معروف اند و آبسردکن هایی که به صورت مستقیم به آب شهر متصل می شوند و به صورت ایستاده و رومیزی تولید و قابل استفاده می باشد و آبسرد کن از نظر ابعاد و شکل ظاهری در دو نوع رومیزی و ایستاده (شامل مدل های ایستاده کابین دار و آبسردکن یخچال دار) تولید شده و در بازار موجود می باشند. جنس لوله ها و بدنه ی این دستگاه اهمیت زیادی دارد و یکی از معیارهای تعیین کننده ی کیفیت آن است. همچنین برخی از آبسردکن ها مجهز به جالیوانی، طعم گیر و سختی گیر نیز می باشند تا آب کاملا گوارا و بهداشتی را تهیه نمایند. از برندهای مطرح می توان به برند مجیک، سام و کنت اشاره نمود.

انواع آبسرد کن

اسپلیت مرکزی

اسپلیت مرکزی یا سیستم VRF قابلیت اتصال چندین یونیت به طور همزمان را دارد. میتوان گفت این سری از سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایش ساختمان گزینه ای مناسب برای مراکز و مجتمع های تجاری می باشد. نحوه ی عملکرد این تجهیزات به این صورت است که از دو قسمت بیرونی و خارجی تشکیل شده است، کندانسور و یا یونیت خارجی در فضای باز و بیرون از ساختمان قرار می گیرد و بنا به نوع و مدل آن چند عدد پنل داخلی از آن تغذیه می کنند و از طریق همان کندانسور هوای مطلوب را به محیط اطراف هدایت می کنند. در این دستگاه از سیکل تبرید تراکمی بخار استفاده می شود. این سری از سیستم ها نیز علاوه بر تامین هوای خنک توانایی ایجاد هوای گرم را نیز دارا می باشند. تامین هوای گرم توسط این سیستم به دو طریق دو لوله ای و سه لوله ای انجام می گیرد. در روش دو لوله ای یا پمپ حرارتی، امکان تامین گرمایش همه ی نقاط اما نه بطور همزمان، ممکن است. این عمل صرفا در مدل سه لوله ای یا بازیابی حرارت، به صورت همزمان قابل انجام می باشد با استفاده از اسپلیت مرکزی VRF دمای هر اتاق از محیط مورد نظر به صورت مستقل قابل کنترل است زیرا یونیت داخلی آن به صورت جداگانه تعبیه می شود. بنابراین هر کاربر می تواند به دلخواه دمای اتاق را متناسب با نیاز آن تنظیم نماید. لازم به ذکر است که مزیت دیگر این تجهیزات در مصرف برق کمتر آن نسبت به کولر گازی و داکت اسپلیت می باشد. همچنین مزیت دیگر آن عدم نیاز به یونیت خارجی به ازای تمامی یونیت های داخلی است؛ این امر به این معناست که فضای کمتری از محیط اشغال می شود و خللی به نما و زیبایی ساختمان وارد نمی شود. به طور معمول اسپلیت مرکزی در توان و ظرفیت هوادهی بالایی طراحی و تولید می شود و همچنین به علت برخورداری از چندین پنل، توانایی خنک کردن فضاهای مختلفی را دارند.

انواع اسپلیت مرکزی

تصفیه هوا

درحال حاضر بیماری های ناشی از آلودگی هوا و گرد وغبار، نظیر آسم و آلرژی به خصوص در کودکان و افراد سالخورده خصوصا در شهرهای بزرگ فراگیر شده، بنابراین میتوان گفت یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد استفاده در فضاهای داخلی دستگاه تصفیه هوا می باشد. عوامل آلوده کننده ی هوا بسیار زیاد اند و این آلاینده ها موجب ایجاد بیماری و اختلالات مختلفی بر جسم و روان افراد می گذارند و همچنین ضررهای اقتصادی دیگری بر شهر وارد می کنند. دستگاه تصفیه هوا یکی از مناسب ترین راهکارها به منظور مقابله با آلودگی هوا در محیط های بسته می باشد. این سری از تجهیزات نوعی فیلتر محسوب می شوند، و با عبور هوای آلوده از فیلترهای دستگاه، هوایی پاک و عاری از هرگونه آلودگی به فضای داخل منتقل می کند. این دستگاه شعاع مشخصی را تحت پوشش فیلتراسیون و پالایش قرار می دهد و ظرفیت مناسب تصفیه هوا بر اساس متر مکعب بر ساعت محاسبه می شود به این صورت که برای محاسبه دستگاه تصفیه هوا مناسب متراژ فضا را در نظر می گیرند و براساس سطح پوشش دهی دستگاه، این سری از سیستم تهویه مطبوع را انتخاب و خریداری می نمایند. اساس کار تصفیه هوا به این صورت است که توسط یک فن دمنده هوای آلوده به داخل محفظه ی آن و هوای تمیز به بیرون هدایت و این چرخه به طور دائم جریان می یابد. این دستگاه علاوه بر زدودن آلاینده ها، بر اساس فیلترهای آن، بوها و گازهای سمی و نامطبوع را نیز از بین می برد تا هوای پاک و عاری از آلودگی را برای ساکنان محیط فراهم سازد. تفاوت دستگاه های تصفیه هوا در مساحتی که تحت پوشش قرار می دهند و همچنین نوع و تعداد فیلترهای آن می باشد. از برندهای معتبر و مطرح تصفیه هوا که از سطح کیفیت بالا و همچنین مجهز به جدیدترین فناوری های روز هستند می توان به برند ال جی، تی سی ال، میدیا، سامسونگ، هانیول و ده ها مارک متنوع دیگر که هریک از سطح کیفیت متفاوتی برخودارند، اشاره نمود..

انواع تصفیه هوا

پرده هوا

پرده هوا یکی دیگر از ضروری ترین و مهمترین تجهیزات در صنعت سیستم تهویه مطبوع بشمار می آید. به طور کلی پرده هوا که به آن درب هوا نیز گفته می شود، یک جریان دمنده است که با استفاده از آن دو منطقه سرد و گرم را از یکدیگر جدا می کند. جداسازی هوا اهداف مختلفی می تواند داشته باشد؛ هدف از استفاده از آن نیاز به یک عایق حرارتی یا لایه ی محافظ هوایی می تواند باشد. به طور معمول در مراکز خرید، مجتمع های تجاری بالای درب وردی قرار می گیرد. به صورت دقیق تر دلیل استفاده از پرده هوا اینست که از ورود آلاینده ها، گرد و غبار ، حشرات و هدر رفتن انرژی به فضای داخلی جلوگیری می کند. به همین خاطر جلوی درب نصب می گردد تا با باز شدن آن، پرده هوا به صورت اتوماتیک عمل می کند و هوای فضای درون و بیرون را از یکدیگر جدا می سازد. پرده هوا در برندهای مختلف از قبیل فرازکاویان، میتسویی و دیگر برندها ارائه می شوند. دستگاه پرده هوا در اندازه های گوناگون و برای ارتفاع 5/2 تا 5/4 متر مورد استفاده قرار می گیرد. از دستگاه پرده هوا در کارخانجات مواد غذایی، خودروسازی، فروشگاه های زنجیره ای، بیمارستان ها  استفاده می شود. این سری از تجهیزات ساختمانی با موقعیت نصب افقی و عمودی توسط شرکت های سازنده طراحی و عرضه می گردد. نکته ی لازم در جهت نصب عمودی اینست که لازم است به منظور عملکرد بهتر از دو عدد پرده هوا بهره مند شد. مدل هایی که در بازار موجود می باشند از نوع اداری-تجاری، و صنعتی تولید وارائه می گردد بنابراین به هنگام خرید آن لازم است به این موارد دقت داشته باشید که هدف و انتظار شما از این دستگاه چه چیزی می باشد.

انواع پرده هوا

چیلر

یکی دیگر از پرکاربردترین سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایش ساختمان چیلرها هستند. نحوه ی عملکرد این سیستم ها به این صورت است که گرما را فضای داخلی جذب و توسط برج خنک کننده به فضای خارجی هدایت می کنند. محل قرار گیری این سری تجهیزات در فضای باز و به طور معمول در پشت بام می باشد، و بوسیله ی کانال کشی به یونیت های داخلی در ارتباطند. در واقع چیلر با بهره گیری از سیکل تبرید تراکمی و یا سیکل تبرید جذبی، گرما را از مایع گرفته و آن را خنک می سازد. این سری از سیستم ها وظیفه ی تامین هوای لازم برای دستگاهایی از قبیل فن کویل، داکت اسپلیت و دیگر سیستم تهویه مطبوع بکاررفته در سازه ی ساختمانی هستند. به دلیل دارا بودن ظرفیت هوادهی بالا، از چیلر در ساختمان های بزرگ نظیر بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی، هتل ها بهره مند می شوند. کاربرد چیلر در تهویه مطبوع و صنعت است و وظیفه اصلی آن تامین سرمایش آب برای خنک نگه داشتن هوای ساختمان و یا مصرف صنعتی می باشد. از برندهای مطرح و با سطح کیفیت بازار می توان به مارک های ساراول، تراست، سرماآفرین، هواساز، مهراصل، آذرنسیم اشاره نمود. چیلرها در دو مدل تراکمی و جذبی تقسیم می شود که به طور کامل درخصوص نحوه ی عملکرد و ویژگی های هریک به طور کامل در صفحه ی مرتبط با چیلر پرداخته ایم.

انواع چیلر

برج خنک کننده

برج خنک کننده به عنوان یکی از تجهیزاتی است که جهت کاهش حرارت و دفع گرما در پروژه های مختلف از آن استفاده می شود. از برج خنک کننده در سرمایش ساختمان استفاده می شود تا آب سیستم را سرد نمایند. همچنین در پالایشگاه ها، نیروگاه ها، واحدهای پتروشیمی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. کارکرد اصلی آن جذب گرما است که با تبخیر آب این عمل را انجام می دهد و حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را از بین می برند. این دستگاه در واقع یک مبدل حرارتی می باشد که با ایجاد تماس بین آب گرم و هوا، آن را سرد می نمایند. آب در برج های خنک کننده، به سبب انتقال همزمان جرم و حرارات خنک می شود. مصرف آب در برج های خنک کننده به میزان قابل توجهی کم است و در مقابل سیستمی که در آن جریان آب به صورت طبیعی جریان دارد، بسیار ناچیز و چیزی حدود پنج درصد است؛ بنابراین از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. علاوه بر آن، اثر زیست محیطی نیز در این سیستم اندک است. برج های خنک کننده به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از برج های با تماس مستقیم و برج های با تماس غیرمستقیم؛ نوع اول آبگرم با هوای اتمسفر در تماس مستقیم قرار دارد و در مدل دوم بین سیال گرم و هوای اتمسفر تماس مستقیم وجود ندارد. همچنین بر اساس نوع جنس و ساختار بدنه، برج های خنک کننده به انواع بتنی، فایبرگلاس و فلزی تقسیم می شوند.

انواع برج خنک کننده

فیلتر توسط :

برچسب مصرف انرژی
کیت اینورتر
گاز مبرد
نوع برق مصرفی
نوع جریان مصرفی
کشور سازنده
حسگر بو
عملکرد بخور
حسگر گرد و غبار